Lasy Państwowe apelują, żeby gałęzie drzew iglastych, wykorzystywane do przystrajania grobów, przygotowywania wieńców i ozdób nagrobnych na Wszystkich Świętych, kupować legalnie u leśników i pytać sprzedawców, czy towar pochodzi z legalnego źródła.
Złodzieje gałęzi jodeł czy świerków w lasach doprowadzają do śmierci drzew. Umiejętnie pozyskany przez leśników stroisz nie zagraża lasom – przekonywała rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska.
Straż Leśna kontroluje już tereny leśne i będzie łapać złodziei. W 2011 r. przeprowadzono w kraju ponad 3 tys. kontroli i nałożono 438 mandatów. Akcja „Stroisz” potrwa do 31 października. Za kradzież gałęzi i handel nimi oraz ozdobami nieznanego pochodzenia grozi mandat do 500 zł.
Gałęzie można kupić legalnie w nadleśnictwach – przypomina Malinowska. Są one pozyskiwane w ramach koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych drzew i są dla nich zupełnie bezpieczne.
Patrole Straży Leśnej na bazarach, targowiskach i w kwiaciarniach będą sprawdzać skąd pochodzą sprzedawane gałęzie. Leśnicy wydają kupującym stroisz dowód sprzedaży – tzw. asygnatę poświadczającą legalny zakup gałęzi. Sprzedający stroisz powinni posiadać taki dokument.
Kontrole w lasach obejmą przede wszystkim tereny południowej Polski – regionalnych dyrekcji w Katowicach, Krośnie, Krakowie, ale też dyrekcji w Radomiu, na terenie której jest dużo lasów jodłowych. Kontrolowane będą też samochody poruszające się po drogach leśnych i w pobliżu lasów – zapowiada rzeczniczka.
Lasy w Polsce zajmują ok. 9,1 mln ha – 29 proc. powierzchni kraju. 83 proc. to lasy należące do państwa, z czego Lasy Państwowe gospodarują na 7,6 mln ha obszarów leśnych Polski. Lasy prywatne zajmują ponad 1,5 mln ha.
Za wpolityce.pl/PAP