Nasz patronat: Marek Chodakiewicz w Opolu [wideo]

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Wszyscy znają Zbigniewa Brzezińskiego, doradcę prezydenta Jima Cartera. Bez przesady można powiedzieć, że wczoraj w Opolu gościł z wykładem jego republikański odpowiednik prof. Marek Jan Chodakiewicz. Prawdziwy przedstawiciel elity w USA Polak z pochodzenia i myślenia, który zawsze w wszędzie pamięta o Polsce. Profesor mówił o tym jak „Kształtować elity – jak to się robi w USA?Profesor wie, gdyż jest szefem katedry na elitarnej szkole podyplomowej Institute of World Politics. Spotkanie z profesorem zorganizowano w poniedziałek 18 czerwca na opolskiej uczelni w dawnej auli Kowalczyków. Organizatorami byli Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej i Wszechnica Solidarności Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie poprowadził dr Antoni Maziarz, który przygotował ciekawą prezentację obrazującą działalność naukową profesora Chodakiewicza.

Podczas spotkania profesor Chodakiewicz mówił o systemie edukacji w USA, o zaangażowaniu w wychowanie elit, kontrkulturze jaka panuje na amerykańskich uniwersytetach. Tematów i zagadnień było tak wiele, że trzygodzinne spotkanie mogło by jeszcze dłużej trwać. Ci co wybrali spotkanie zamiast rozgrywek Euro 2012 słuchali prelegenta z zapartym tchem. Dowiedzieliśmy się m.in., że amerykańscy rodzice boją się wysyłać swoje dzieci do lewackich szkół i bardzo popularny stał się trend kształcenia dzieci w domach przez wynajętych nauczycieli, o tym że pożyczki zaciągane przez studentów są kłopotem dla państwa, co wyszło w czasie kryzysu, a także o tym, że w USA brakuje ludzi z wykształceniem technicznym takich jak m.in. mechaników i hydraulików, co jest szansą dla imigrantów – barierą jest oczywiście język. Dowiedzieliśmy się także, że największe spustoszenie w świadomości Amerykanów zrobił hipisowski ruch i rewolucja kontrkulturowa z lat 60. XX w., a efektem tego są m.in. czytanki dla siedmioletnich dzieci o tym, że Sally i Molly razem wychowują córkę. Profesor mówił też o swojej, prywatnej uczelni, która ma za zadanie przygotowywać pracowników wywiadu i kontrwywiadu, kształci w duchu konserwatywnym, nie przyjmuje pieniędzy od podatników, a roczny budżet pochodzący z darowizn wynosi 4 mln $. Chodakiewicz stwierdził również, że polski system darowizn musi się zmienić i zachęcał do „speak truth to power”, czyli mówienia prawdy władzy. Padło też oczywiście wiele ciekawostek, m.in. można było dowiedzieć się ile w USA kosztuje wykształcenie agenta służb specjalnych…

Dla tych, który nie byli na spotkaniu dodam, że część poruszanych tematów jest opisana w promowanej przy okazji spotkania książce „Między Wisłą a Potomakiem” wydaną przez Wydawnictwo Patria Media, którego szef Adam Chmielecki był również na spotkaniu w Opolu. Na zakończenie można było zadać profesorowi pytania, a następnie nabyć jego książkę i otrzymać autograf. W książce tej wydawca podkreślił, słowa profesora że „Chodzi o to, że Polska będzie albo wielka i zatriumfuje, albo skundlona i powoli zwiędnie. Nie ma innej opcji.” W podobnym tonie wypowiadał się śp. dr Dariusz Ratajczak, o którego „Tematy niebezpieczne” i lincz medialny zapytałem gościa z Ameryki. Prof. Chodkiewicz znał oczywiście sprawę, a postępowanie uczelni w stosunku do Ratajczaka uznał za skandaliczne w kontekście wolności badań naukowych.

Z auli UO wyszliśmy ok. godz. 22.00 zbudowani słowami wyjątkowego gościa. I tylko jakoś tak smutno się zrobiło, gdy zobaczyliśmy dziesiątki studentów grillujących kiełbasy i pijących piwo przed akademikami…

Autor: Tomasz Kwiatek

Fot. T. Kwiatek

  1. | ID: 961f31ba | #1

    Godne naśladowania działanie.ł .Bardzo ciekawe spotkanie i wykład, a zapewne i książka!! Faktycznie, nasze ustawy podatkowe,, rachunkowe to gąszcz przepisów są odmienne od amerykańskich czyli zagmatwane .Liczne korporacje nie chcą dopuścić do zmiany prawa i tutaj problem.Pieniędzy na naukę byłoby
    wystarczająco dużo ,tylko trzeba przejrzystej dystrybucji pieniądza czyli przejrzystej księgowości – obecnie jest to księgowość księżycowa,wirtualna! Pomyśleć,że to są nasze podatki o których nie możemy decydować!

Komentarze są zamknięte