NGO Brzeg: 19 edycja Festiwalu Piosenki Angielskiej już 1 czerwca

Niezależna Gazeta Obywatelska

19 lat temu, chcąc zachęcić młodzież i dzieci do nauki języka angielskiego zorganizowaliśmy Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu, obejmujący lokalne szkoły podstawowe i szkoły średnie.  W ciągu trzech lat  międzyszkolny przegląd piosenki przekształcił się w festiwal ogólnopolski. Laureaci kolejnych edycji otrzymali w nagrodę kurs językowy w Wielkiej Brytanii, piękną festiwalową statuetkę, prenumeratę Newsweek’a oraz cenne nagrody rzeczowe.

Honorowy Patronat nad festiwalem obejmowała Ambasada Australii, Ambasada Irlandii, Konsulat Stanów Zjednoczonych oraz osobiście John Macgregor – Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego. VIII edycję festiwalu objął honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej prof. Jerzy Buzek

O randze imprezy świadczy dwukrotne wyróżnienie  Stowarzyszenia FPA w konkursie PRO PUBLICO BONO na najlepszą obywatelską inicjatywę III Rzeczypospolitej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów. Dyrektor i twórca festiwalu Wojciech Toporowski został wyróżniony i doceniony przez mass-media województwa opolskiego otrzymując w roku 2000 prestiżową nagrodę ZŁOTA SPINKA – w kategorii promocja Opolszczyzny.

Wśród naszych laureatów znaleźli się: Alicja Bachleda-Curuś, Justyna Świrniak – laureatka programu TVN Zostań Gwiazdą, Kamila Juda z Wrocławia – laureatka Szansy na Sukces z Budką Suflera, Beata Pieczywek z Grunwaldu – laureatka Szansy na Sukces z Beatą Kozidrak i Georginia Tarasiuk z Białej Podlaski – laureatka Kategorii Dziecięcej VI FPA. Georginia wydała  swoją  pierwszą płytę w Sony Music Polska. We wrześniu 2003 wystąpiła obok Małgorzaty Walewskiej w koncercie z Jose Curra w Poznaniu. W wielu swoich wywiadach bardzo wyraźnie stwierdza, że początek jej kariery miał miejsce w Brzegu. Beata Pieczywek – laureatka Grand Prix VIII FPA w Brzegu, zwyciężyła Finał Szansy na Sukces w Sali Kongresowej w Warszawie w maju 2003.  Dominika Gawęda obecna wokalistka zespołu Blue Cafe to również nasza laureatka. W programie Kawa czy Herbata 7 kwietnia 2010roku mówiła, że warto przyjeżdżać do Brzegu. Sasha – wokalistka zespołu  Jet Set, który reprezentował Polskę na festiwalu Eurowizji w 2007 roku, to  nasza laureatka sprzed 10 lat. Paulla – Paulina Ignasiak zaczynała swoją karierę na Festiwalu w Brzegu i jest również jego laureatką. Do grona naszych finalistów zalicza się również Kamil Bednarek – Koncert Galowy w 2009 roku.

Dużą popularnością cieszy się wspólna zabawa pod nazwą kategoria „Senior”, do której zapraszamy ludzi znanych ze świata nauki, polityki, biznesu, sportu i filmu, chcąc pokazać młodzieży, że warto języka angielskiego się uczyć. W poprzednich edycjach Festiwalu gościliśmy: Janusza Korwina – Mikke – polityka, Filipa Łobodzińskiego – prezentera Wiadomości, prof. Sławomira Nicieję – Rektora Uniwersytetu Opolskiego, Piotra Gembarowskiego – prezentera Teleexpresu, Krzysztofa Lufta. Jako goście festiwalu z recitalami wystąpili: John Porter Band, Robert Kasprzycki oraz Edyta Bartosiewicz. Jako gość specjalny w 2002 wystąpił zespół Iron Horse ze Szkocji, a w 2010. zespół The Doors of Perception z Niemiec.

W obradach Jury  Festiwalu obok Elżbiety Skrętkowskiej, uczestniczył Timothy Sanduski – konsul z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Simon Thomas – sekretarz Ambasady Brytyjskiej, Paweł Kukiz – lider zespołu Piersi, Mariusz Kiljan – wykładowca PWST w Krakowie, stylistka TVP 2 Maria Urbaniak, Dominika Kurdziel – muzyk artysta  z Krakowa, Edward Spyrka kompozytor, muzyk i aranżer  oraz John Porter.

Bardzo często włączamy się w inicjatywy dobroczynne, rozrywkowe i obywatelskie.

W tym roku włączyliśmy się czynnie w organizację Marszu  pamięci Rotmistrza Pileckiego i Żołnierzy Wyklętych, który zgromadził kilkaset osób. Marsz przeszedł ulicami Brzegu i zakończył się na Zamku Piastów Śląskich Koncertem Pieśni Patriotycznych.

W czerwcu 1999 roku zostaliśmy zaproszeni przez Estradę Stołeczną do zorganizowania koncertu naszych laureatów w ramach festynu Warszawa Dzieciom na warszawskim Podzamczu. W roku 2000 nasi laureaci uświetnili Bal Żółto-Niebieski w Opolu w ramach obchodów rocznicy obrony województwa  opolskiego. W tym samym  roku dzięki współpracy z Ambasadą Brytyjską w Warszawie, wydaliśmy płytę  z Koncertu Galowego VI FPA w Brzegu. W 2000 i 2001 zorganizowaliśmy kilka koncertów charytatywnych, między innymi: Koncert Kategorii Senior, koncert Marcina Dańca, koncert Kabaretu Koń Polski i Kiepskich z Polsatu oraz koncert Tercetu Egzotycznego. Cały  dochód przeznaczamy został dla Włodka Bodnara, młodego mieszkańca Brzegu, który w wyniku ciężkiego pobicia i wyrzucenia z pociągu stracił obie nogi.

W roku 2010 na Zamku Piastów Śląskich  odbył się koncert charytatywny jurora XVII FPA – Pawła Kukiza z zespołem Piersi – na rzecz powodzian województwa opolskiego.

Jest zatem  na festiwalu wiele dobrej zabawy. Brzeg staje się stolicą angielskiej piosenki, a  festiwal świętem młodzieży.

Autor: Stowarzyszenie FPA

Komentarze są zamknięte