Siedem dni głodówki w Nysie w obronie polskiej szkoły i lekcji historii

Niezależna Gazeta Obywatelska

Od poniedziałku 30 kwietnia do niedzieli 6 maja, w Nysie, w redakcji „Nowin Nyskich” trwała głodówka w obronie programu historii w szkołach średnich.

Protest głodowy został rozpoczęty w Krakowie 19 marca, a następnie przeniósł się do Warszawy, Siedlec, Tarnowskich Gór i Częstochowy skąd sztafeta protestujących dotarła do Nysy. Głodówkę w obronie historii zainicjowali starzy działacze pierwszej Solidarności, byli więźniowie polityczni.

W poniedziałek w południe zawieszono głodówkę w Częstochowie (gdzie trwała 8 dni) i wieczorem grupa protestujących dotarła do Nysy i zainstalowała się w redakcji „Nowin”. Z Częstochowy przybyli: Jan Karandziej – założyciel Wolnych Związków Zawodowych w latach 70., organizator strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., Jerzy Zimny – b. więzień polityczny, Krzysztof Musialski – działający w stowarzyszeniach „Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratury”. Do tej grupy dołączył Janusz Sanocki i w ten sposób w poniedziałek wieczorem grupa głodujących liczyła 4 osoby.

We wtorek 1 maja protestujący prowadzili pod redakcją zbiórkę podpisów pod protestem skierowanym do Ministra Edukacji przeciwko zmianom w programie szkół średnich. Do grupy głodujących dołączył Jan Cebrat z Grodkowa.

W ciągu tygodnia skład grupy głodujących w redakcji „Nowin” zmieniał się, niektórzy protestujący musieli wyjechać, a w ich miejsce dołączali inni. 3 maja do głodujących przyłączyli się nysanie: Stanisław Pawlaczyk – b. starosta powiatu nyskiego i nauczycielka historii z Gim 3 w Nysie – Agnieszka Dutka. Pani Agnieszka Dutka – jako matka dwójki małych dzieci mogła przyłączyć się do protestu tylko na dobę, ale jej udział okazał się bardzo ważny. Jako fachowiec od historii (jej mąż też jest historykiem i uczy w liceum) udzieliła kilku bardzo ważnych wywiadów mediom, a w końcu okazało się, że w toczącym się przez Polskę proteście, jest jak dotąd jedyną nauczycielką historii, uczestniczącą w głodówce.

W piątek głodujący byli już bardzo osłabieni, Jerzy Zimny osłabł po wyjściu do kiosku i konieczna była interwencja dr Mariana Pasieki, opiekującego się głodującymi. W sobotę medyczną opieką nad członkami głodówki przejął dr Krzysztof Hajdo przebywający akurat na kilkudniowym pobycie w Nysie.

Głodujący byli też pod opieką duchowną księży z parafii św. Jakuba i Agnieszki. W środę wieczorem miejsce głodówki odwiedził ks. Prałat Mikołaj Mróz i udzielił im komunii św. w kolejne dni odwiedzał głodujących z komunią św. wikary par. św. Jakuba i Agnieszki ks. Ariusz Pierzyna.

W niedzielę – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – protest w Nysie został zawieszony i przekazany do Wrocławia. Z Wrocławia przybył w tym celu do Nysy Radosław Rozpędowski – b. więzień polityczny i działacz pierwszej Solidarności.

Informacje o udziale Nysy w toczącej się przez Polskę głodówce podawały media regionalne i ogólnopolskie. Komunikaty zamieszczane też były na stronie: www.ehistoria.org.pl gdzie można także przez internet udzielać poparcia protestowi.

 Autor: Janusz Sanocki

Komentarze są zamknięte