21 grudnia 2011 r. Sąd Rejonowy w Opolu wydał postanowienie o rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Po 10 miesiącach od wniosku o podjęcie działań oceniających zasadność delegalizacji Ruchu Autonomii Śląska Czytaj więcej…
Żydowski przyjaciel Jana Pawła II ze szkolnych ław nie żyje. Zostali tylko Eugeniusz Mróz i Stanisław Jura
1W wieku 90 lat zmarł w Rzymie Jerzy Kluger, urodzony w Wadowicach szkolny kolega Karola Wojtyły z czasów gimnazjum a także okresu pontyfikatu Jana Pawła II – podała włoska agencja ANSA. Przyjaźń Lolka i Jurka opisał po raz pierwszy w książce „List do przyjaciela Żyda” włoski dziennikarz polskiego pochodzenia Gian Franco Svidercoschi. Kluger zmarł 31 grudnia ub. r. w rzymskim szpitalu.
Kluger odegrał ważną rolę w toczonych za pontyfikatu Jana Pawła II watykańskich rozmowach z państwem Izrael Czytaj więcej…
Przebieg Drugiego Powstania Śląskiego
8Informacja o rozpoczętym powstaniu szybko się rozchodziła. Jeszcze przed oficjalnym wydaniem rozkazu członkowie POW pod dowództwem Jana Stanka zdobyli posterunek policji w Szopienicach. „W dniu 16 VIII 1920r., w sklepie u kol. Romana Popiołka wydałem moim bojówkom rozkaz rozpoczęcia w dniu 18.VIII powstania. Przedtem powiadomiłem Komitet Plebiscytowy w Bytomiu wr. Jan Emil Stanek” – czytamy w zapiskach komendanta szopienickiego POW. Najprawdopodobniej decyzja ta była spowodowana informacją o zwołaniu przez Niemców na 17. sierpnia manifestacji i wieców. POW dysponowała niezłym wywiadem. Czytaj więcej…
KPN-OP za komisją śledczą badającą prywatyzacje związane z byłym szefem UOP gen. G. Czempińskim
Konfederacja Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny zdecydowanie protestuje przeciwko odstąpieniu wymiaru sprawiedliwości od wyjaśnienia sprawy zaangażowania byłego szefa UOP za czasów rządów Leszka Millera gen. Gromosława Czempińskiego w nieprawidłowości i korupcję przy prywatyzacji stołecznego zakładu energetycznego STOEN oraz PLL LOT.
Z zadowoleniem przyjmujemy wniosek Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie zwołania posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie skandalicznej decyzji prokuratury. Czytaj więcej…
Opolskie podsumowanie wydarzeń sportowych w 2011 roku
Minął rok 2011. W przeciągu 365 dni w świecie sportu wydarzyło się wiele przyjemnych, podniosłych chwil, ale także chwil, o których chcieliby zapomnieć zarówno kibice, fani, jak i sami sportowcy. Zacznijmy może od tych najbardziej optymistycznych informacji.
Taką przede wszystkim jest wywalczenie przez zespół Budowlanych Opole 20 tytułu drużynowego mistrza Polski w podnoszeniu ciężarów. To jednak dla naszych ciężarowców było za mało i z mistrzowskiego turnieju indywidualnego przywieźli 6 medali, w tym 3 złote Czytaj więcej…
Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej – podsumowanie 2011 roku
1Zakończony niedawno rok 2011 był przełomowym dla wiernych przywiązanych do tradycyjnej liturgii rzymskiej, skupionych wokół Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej (OŚTŁ). Dlatego warto dziś, na progu nowego roku, spróbować krótko przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z ostatnich dwunastu miesięcy funkcjonowania opolskich tradycjonalistów.
U progu Wielkiego Postu, po raz pierwszy w swojej krótkiej historii, Opolskie Środowisko Tradycji Łacińskiej Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 73. rocznica śmierci Romana Dmowskiego
Roman Stanisław Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (obecnie dzielnica Warszawy) w rodzinie rzemieślniczej. Był wybitnym polskim politykiem, publicystą politycznym, działaczem niepodległościowym, Ministrem Spraw Zagranicznych, posłem na Sejm Ustawodawczy RP, współzałożycielem Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego) i główny ideologiem polskiego nacjonalizmu.
W 1875 r. R. Dmowski rozpoczął naukę w warszawskim gimnazjum, a w wieku 17 lat Czytaj więcej…