Kartka z kalendarza: dziś mija 162. rocznica śmierci Fryderyka Chopina

Niezależna Gazeta Obywatelska

Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 r. we wsi Żelazowa Wola koło Sochaczewa na Mazowszu w rodzinie o korzeniach polsko-francuskich. Jest najwybitniejszym polskim kompozytorem i pianistom, przedstawicielem muzyki okresu romantyzmu, nazywanym poetą fortepianu. Jego sztuka wywodziła się z polskich tradycji muzycznych, ale jej korzenie sięgały dzieł największych europejskich mistrzów. Jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków.

Chopin dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Jego talent muzyczny ujawnił się bardzo wcześnie – w wieku 7 lat był już autorem dwóch polonezów i dawał publiczne koncerty. W 1826 r., po zakończeniu studiów w Warszawie, udał się w podróż po Europie. W 1831 r., po upadku powstania listopadowego w Polsce, osiadł na stałe w Paryżu, gdzie przebywało wielu wybitnych Polsków (m.in. Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid). Chopin związał się polską opozycją tzw. Wielką Emigracją, przez co nie mógł już wrócić do Warszawy. W Paryżu wspierał polskie ruchy niepodległościowe – został członkiem Towarzystwa Literackiego Polskiego, które wspierał finansowo.

Prywatnie związał się ze sławną francuską pisarką George Sand. Związek trwał do 1847 r. W tym czasie Chopin dużo komponował, tworząc najwybitniejsze swoje dzieła. Zmarł 17 października 1849 r. na gruźlicę płuc. Został pochowany na cmentarzu Pére-Lachaise w Paryżu. Zgodnie z jego ostatnią wolą, serce kompozytora zostało pochowane w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Fryderyk Chopin pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo. Jest autorem 16 polonezów, 57 mazurków, 21 nokturnów, 4 scherza, 4 ballady, 2 cykle etiud (op. 10 i op. 25, z których każda jest arcydziełem), 24 preludia, 3 sonaty (spośród których najsłynniejsza jest sonata b-moll, której trzecia część „Marsz żałobny” grana jest do dziś na pogrzebach), 2 koncerty na fortepian i orkiestrę (f-moll op. 21 z 1829 r. i e-moll op. 11 z 1830 r.) i kilkanaście pieśni na głos i fortepian. Jego twórczość jest kwintesencją polskości, a polonezy i mazurki synonimami polskości. Muzyka Chopina kształtowała pokolenia Polaków, znalazła też wielu naśladowców na świecie. Od 1927 r. w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny, którego twórcą jest Jerzy Żurawlew. Festiwale muzyki Chopina odbywają się również m.in. w Valldemossie, Genewie, Dusznikach Zdroju, Paryżu i Gandawie.

Oprac. TK

 

Komentarze są zamknięte