Kartka z kalendarza: dziś mija 72. rocznica rozpoczęcia bitwy nad Bzurą – największej bitwy podczas kampanii wrześniowej

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Bitwa nad Bzurą inaczej zwana bitwą pod Kutnem rozegrała się w dniach od 9 do 18-22 września 1939 r. Została stoczona przez dwie polskie armie „Poznań” (gen. Tadeusz Kutrzeba) i „Pomorze” (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe („Süd”) (gen. Gerd von Rundstedt). 9 września marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz generałowi Kutrzebie aby ten, na czele armii „Poznań” oraz „Pomorze” uderzył na północne skrzydło Grupy Armii Południe. Celem uderzenia było zmuszenie Niemców do zaprzestania pościgu za odchodzącymi do wschodniej Polski armiami „Prusy”, „Lublin”, „Kraków”, „Karpaty”. Bitwa miała trzy główne fazy: I faza – natarcie Polaków na Stryków (9-12 września); II faza – natarcie Polaków na Łowicz (13-15 września); III faza – odwrót w kierunku Warszawy, w czasie którego polskie siły uległy rozbiciu. Straty Polski w wyniku tej bitwy wynosiły: 15 tys. poległych 50 tys. rannych i 100 tys. wziętych do niewoli. Straty Niemiec to: 6-8 tys. poległych i 4 tys. jeńców. Po pokonaniu wojsk polskich wojska niemieckie rozpoczęły oblężenie stolicy Polski.

Bitwa nad Bzurą była jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy aż do 1941 r. Hołdem pamięci dla poległych i żyjących Weteranów, jest odbywająca się co roku wielka rekonstrukcja historyczna w Brochowie koło Sochaczewa.

Szczegóły na: www.bzura1939.dobroni.pl

Oprac. Tomasz Kwiatek

 

  1. Tomasz
    | ID: b5055450 | #1

    W bitwę tą można było zaangażować Armię Łódź i Armię Warszawa, niestety zawiodła koordynacja a ogólny chaos wojenny dał o sobie znać (dowództwo wycofującej się na Modlin A. Łódź nie miało rozeznania w sytuacji na północy, gdzie rozgrywała się bitwa).

  2. 17 września
Komentarze są zamknięte