Paweł Kukiz wspiera „Solidarność”

Niezależna Gazeta Obywatelska8

30 czerwca, w przeddzień objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE, na ulice Warszawy wyszli związkowcy „Solidarności”, aby pod hasłem „Władza wasza – bieda nasza” zademonstrować swoje niezadowolenie z pracy rządu. Po godz. 13.00 demonstranci ruszyli w stronę Sejmu. Na czele pochodu szła orkiestra górnicza, za nią ogromna manifestacja z flagami, transparentami. Między związkowcami platformy grające polską muzykę rockową. Nad Sejmem z krążącego nad manifestantami sterowca zrzucono ulotki. Rozstawiono też 560 krzeseł symbolizujących interesowność polskich polityków. Związkowców wspierał Paweł Kukiz, lider rockowej grupy „Piersi”, który kilka lat temu był twarzą Platformy Obywatelskiej. Przed marszem na Sejm Kukiz w trakcie koncertu powiedział, że obecnie partie polityczne nie dbają o zwykłych ludzi. Jego zdaniem Historia zatoczyła koło. „Solidarność” – tak jak w latach 80. – ma i teraz wiele do zrobienia nie tylko w sprawach pracowniczych ale i w sferze samej demokracji. Kukiz wspominał, jak w 1981 roku, po „wydarzeniach bydgoskich” wypisywał na murach hasła wolnościowe. Podkreślił, żeby obecnie mieć bierne prawo wyborcze, to trzeba mieć poparcie jednego z 4 liderów partyjnych, a właściwie to „4 PZPR-ów”. W czasie występu parodiował również polityków – sam wcielił się w lidera partii „Pobłogosław Biednym”.

Podczas koncertu były zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płacy minimalnej. Związkowcy rozdawali też ulotki informujące o prowadzonej przez NSZZ “Solidarność” akcji “Stop światowej kampanii antywęglowej” informujące o bardzo niekorzystnych dla Polski skutkach wprowadzenia pakietu klimatyczno – energetycznego. – Nie życzę wam, aby w Polsce się działo to, co teraz w Grecji – zwrócił się do manifestantów Georgios Dassis, przewodniczący grupy związkowej w Europejskim Komitecie Ekonomiczno -Społecznym – U nas Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy wprowadzają program, którego realizacja uderzy w zwykłych ludzi. Życzę wam odwagi i siły. Walka jest trudna, ale wygramy ją, bo to my mamy rację – dodał.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej twierdził natomiast, że choć żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, to jest to kraj nie wolny od patologii społecznych. Związek zawodowy „Solidarność’ ponownie musi iść pod prąd. Odegraliśmy w Polsce i Europie ważną rolę, a dzisiaj znowu musimy upominać się o sprawy społeczne. Tu obok jest krzyż, tutaj w 2003 r. Ojciec Święty mówił do „Solidarności”, że rządzący się zmieniają, a zwykłym ludziom zawsze trzeba pomagać i musza to robić związki zawodowe. W ostatnich dniach przeżywaliśmy rocznice poznańskiego i radomskiego czerwca, rocznice Ursusa i Płocka. Mówiłem tam pod pomnikami, że władza nie wyciągnęła żadnych wniosków z  tamtych wydarzeń. Wtedy nie chciała rozmawiać z robotnikami i dzisiaj, mimo, że to inna władza – też nie chce rozmawiać ze związkami zawodowymi, prowadzi dialog sama ze sobą. Wtedy mówiono, że protestujący to warchoły i chuligani, dzisiaj mówi się podobnie. Kiedyś była propaganda, dzisiaj jest marketing polityczny. Ja mam koszulkę- „Nie jestem chuliganem, jestem związkowcem”, ona przypomina związkowe postulaty. Chcemy rozmawiać, chcemy prawdziwego dialogu z władzą. Wywalczyliśmy tu demokrację, teraz mamy prawo okazywać niezadowolenie. Zobaczcie co się dzieje we Francji- tam władza też nie chce rozmawiać ze strona społeczną. Zwracam się do młodych ludzi- kochani, obudźcie się. Jesteśmy tu też w waszym imieniu. Płaca minimalna, śmieciowe umowy o pracę. To nie pozwala na rozpoczęcie normalnej pracy zawodowej. Nie siedźcie w domu. Narzekacie, a dzisiaj was tu nie ma z nami. Rządzącym właśnie o to chodzi – powiedział przewodniczący Duda.

Oprac. Tomasz Kwiatek

 1. okoń
  | ID: f059e8b3 | #1

  Brawo Kukiz!!!

 2. Kamil
 3. Eleonora
  | ID: cde1aa5c | #3

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/10,88722,9869651,Pawel_Kukiz_udaje_polityka__Gloujcie_na_nas__a_nie.html

  No to pan Paweł pojeeechał!!!!!
  Pozamiatał sobie u Pana Prezesa, pana Antoniego no i u Naczelnego rzecz jasna:))
  Ufff, nie zazdroszczę!
  Patryjoci się wściekną:((

 4. Eleonora
  | ID: cde1aa5c | #4

  :)

 5. Eleonora
  | ID: cde1aa5c | #5

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/10,88722,9869651,Pawel_Kukiz_udaje_polityka__Gloujcie_na_nas__a_nie.html

  No to panie Pawle, toś pan pojeeechał!!!
  Wściekłeś Pana Prezesa, pana Antoniego i Naczelnego, rzecz jasna:))
  Jest Pan lepszy ode mnie:((
  Jeden występ, trochę radości w przedstawianiu Prawdy…. i tylu wrogów naraz!
  Gratuluję!

 6. jarekONR
  | ID: 1e265dc6 | #6

  Coraz bardziej lubię i szanuję pana Pawła. Najpierw spotkanie w Napoli, niedawno koncert na dniach Kluczborka o którym pisałem, a teraz zaangażowanie w Solidarność :)

 7. Emigrant
  | ID: 09672808 | #7

  Tak Trzymac. Polityke nalezy rozpoczynac od najnizszych,nie od najwyzszych ! ! !

  Najnizsza krajowa jest tragiczne niska-skandalicznie niska,nie wspominajac o tym ze ponad 20% spoleczenstwa dostaje do reki ta niska sume.

  POrazka

 8. Emigrant
  | ID: 09672808 | #8

  POra

  POgonic

  POstkomunistow

Komentarze są zamknięte