Ursula von der Leyen ma kłopoty? Prokuratura UE wszczyna dochodzenie ws. zakupu szczepionek

Zastępca Naczelnego

Ursulia von der Leyen/YouTube.com

Prokuratura Unii Europejskiej opublikowała w piątek komunikat, w którym przekazała, że wszczyna dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Serwis Politico.eu zwraca uwagę na rolę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w tej sprawie. Prokuratura Europejska jest niezależny organem UE odpowiedzialnym za prowadzenie dochodzeń i ściganie przestępstw finansowych, w tym oszustw, prania pieniędzy i korupcji. W swoim piątkowym komunikacie EPPO nie sprecyzowała, kto jest przedmiotem dochodzenia, ani które z unijnych kontraktów na szczepionki przeciw COVID-19 są przedmiotem kontroli.

Von der Leyen ma kłopoty?

Serwis politico.eu zauważa jednak, że niedawno dwie agencje nadzorujące zwracały uwagę na jedną konkretną umowę oraz kontakty na wysokim szczeblu między kierownictwem firmy Pfizer a Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej.

W kwietniu ub.r. amerykański „New York Times” informował o wiadomościach tekstowych między von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer w ramach przygotowań do największego zamówienia na szczepionki w UE. Chodziło o około 1,8 mld szczepionek, a umowa, gdyby została w pełni wykonana, opiewałaby na kwotę 35 mld euro.

W styczniu 2022 r. rzecznik praw obywatelskich UE oskarżył Komisję o niewłaściwe administrowanie w związku z nieodszukaniem wiadomości tekstowych w odpowiedzi na prośbę o ich udostępnienie. Komisja twierdziła wówczas, że „nie przechowuje krótkotrwałych dokumentów”.

Z kolei w ubiegłym miesiącu Trybunał Obrachunkowy UE opublikował raport, w którym stwierdził, że Komisja Europejska odmówiła ujawnienia jakichkolwiek szczegółów dotyczących roli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem. Co więcej, trybunał uważa, że szefowa KE odeszła od zasad ustalonych przy poprzednich negocjacjach ws. szczepionek przeciw COVID-19.

Źródło: politico.eu/Tysol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *