Dr Bogusław Rogalski: To Niemcy utorowały drogę Władimirowi Putinowi do agresji

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski w Bundestagu/FB

Od czwartku trwa rosyjska agresja militarna wymierzona w niepodległą Ukrainę. Dr Bogusław Rogalski odniósł się do przyczyn, które doprowadziły do rosyjskiego ataku. – To Niemcy utorowały drogę Władimirowi Putinowi do agresji, a teraz chronią prezydenta Rosji przed nakładaniem zdecydowanych sankcji. Zachodnia dyplomacja przegrała z putinowską polityką faktów dokonanych. To dzieje się dosłownie na naszych oczach. Zasada faktów dokonanych, którą od wielu lat stosuje Władimir Putin, była do przewidzenia przez dyplomację (…). Pierwszym błędem Zachodu wobec Władimira Putina było to, że powstały Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Mniej więcej od 2008 roku, gdy podpisano pierwsze umowy niemiecko-rosyjskie, bo to Niemcy – za pomocą sojuszu energetyczno-gazowego – utorowały W. Putinowi drogę do agresji na Ukrainę oraz w Europie. Pakt jest niezgodny z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i tym, co mówiła większość państw Sojuszu. Pakt niemiecko-rosyjski przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu energetycznemu całej Europy Środkowo-Wschodniej – mówił dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, ekspert ds. międzynarodowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że kolejny błąd względem Władimira Putina popełnił obecny prezydent USA.

Prezydent Joe Biden wycofał się z bardzo dobrej, przewidywalnej i racjonalnej polityki swojego poprzednika, Donalda Trumpa, czyli polityki wzmacniania państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz szachowania Rosji, chociażby poprzez embarga na firmy, które będą budowały Nord Stream 2. Joe Biden wycofał się z tego w ubiegłym roku i pozwolił, aby to Niemcy prowadziły europejską politykę wobec Rosji. To tak jakby podpalaczowi dać zapałki, bo to przecież Niemcy wpędziły nas w potężny problem, w którym tkwi dzisiaj zarówno Ukraina, jak i my wszyscy w Europie Środkowo-Wschodniej. Stany Zjednoczone powinny pomyśleć, w jaki sposób prowadzić politykę względem Rosji. Na pewno nie może to być polityka oddana w ręce Niemiec”

– podkreślił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Dr Bogusław Rogalski przypomniał o niemiecko-francuskim pomyśle utworzenia armii europejskiej, która stanowiłaby swoistą kontrę względem NATO.

Bezpieczeństwo państw, które są członkami NATO, jest zagwarantowane. Gdyby szalony pomysł o europejskiej armii został zrealizowany, wówczas nasze bezpieczeństwo byłoby bardzo mocno zagrożone (…). Teraz trzeba się jednak zastanowić nad tym, w jaki sposób zatrzymać Władimira Putina i czy sankcje, które są nakładane przez Zachód, wystarczą. Moim zdaniem nie wystarczą. W przekazie wobec Władimira Putina, który stosuje bardzo przebiegłą retorykę i politykę kompletnego ignorowania jakichkolwiek zasad, potrzebna jest spójna polityka, przekaz, a przede wszystkim jedność przekazu ze strony Zachodu”

– powiedział ekspert ds. międzynarodowych.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Bogusława Rogalskiego można odsłuchać [tutaj].

Źródło: Radio Maryja

Komentarze są zamknięte