Jutro wybory na Litwie. Doktor Bogusław Rogalski w Radio Maryja o fenomenie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrzescijańskich Rodzin (AUDIO)

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/NGO

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin to uczciwość i służba drugiemu człowiekowi. To najlepiej oddaje, czym jest partia prowadzona przez Waldemara Tomaszewskiego. Jest on dobrym organizatorem i ma dalekosiężną wizję polityczną. Krok po kroku buduje on jedność i siłę polskiej wspólnoty na Wileńszczyźnie – powiedział w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. Litwy.

11 i 25 października odbędą się wybory parlamentarne na Litwie, w których wybranych zostanie 141 posłów do Sejmu. Dr Bogusław Rogalski wyjaśnił, że „system wyborczy na Litwie jest systemem mieszanym”.

Wybiera się 71 posłów w okręgach jednomandatowych, w tym 1 mandat wybierają obywatele mieszkający poza Litwą. Natomiast 70 posłów wybiera się z ogólnolitewskiej listy partyjnej. To dobry system, ponieważ przybliża mieszkańców w okręgach jednomandatowych, daje im bezpośrednią możliwość wyboru swoich reprezentantów. Natomiast lista partyjna ma wpływ na to, że odpowiedzialność za kraj biorą te ugrupowania, które tworzą koalicję rządową i przedstawiają konkretny program”

– powiedział gość Radia Maryja.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin cieszy się na Litwie dużą popularnością. Doradca ds. międzynarodowych w Parlamencie Europejskim zaznaczył, że „jest to dobra zmiana na tamtejszej scenie politycznej”.

Gdybym miał jednym zdaniem scharakteryzować tę polską partię – która jest fenomenem na skalę światową, jeśli chodzi o mniejszość narodową – to AWPL-ZCHR to uczciwość i służba drugiemu człowiekowi. To najlepiej oddaje, czym jest partia prowadzona przez Waldemara Tomaszewskiego. Jest on dobrym organizatorem i ma dalekosiężną wizję polityczną. Krok po kroku buduje on jedność i siłę polskiej wspólnoty na Wileńszczyźnie. (…) To jedyna partia na litewskiej scenie politycznej, która wprost odwołuje się do nauki społecznej Kościoła, wartości chrześcijańskich, prorodzinnych, prospołecznych, która jako jedyna wprost broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To AWPL-ZCHR jest tą partią, która broni tradycyjnej rodziny i walczy o sprawiedliwość społeczną, a także uczciwą politykę” 

– wskazał dr Bogusław Rogalski.

 

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY

z doktorem Bogusławem Rogalskim

 

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że „AWPL-ZCHR ma jednego europosła. Jest nim lider Waldemar Tomaszewski. Ma też własny, ośmioosobowy klub w litewskim Senacie, co jest dużym osiągnięciem, bo to 6 proc. w skali całego parlamentu”.

Partia ma obecnie dwóch ministrów, ponieważ AWPL-ZCHR współtworzy obecny rząd litewski. To są bardzo ważne ministerstwa – spraw wewnętrznych, transportu i komunikacji. Ma dwóch merów, samodzielnie rządząc w dwóch rejonach – wileńskim i solecznickim. W kilku rejonach Litwy AWPL-ZCHR współrządzi, w tym w mieście stołecznym Wilnie. (…) Chcę pokazać w jaki sposób budując na wartościach można zbudować ugrupowanie, które ma realne przełożenie na politykę litewską i europejską”

– zaznaczył ekspert ds. Litwy.

Źródło: www.radiomaryja.pl

Komentarze są zamknięte