Bielski samorząd przeciwny upamiętnieniu nazwą ulicy Karola Wojtyły seniora!

Zastępca Naczelnego

W styczniu z petycją do władz Bielska-Białej o upamiętnienie nazwą ulicy, placu lub ronda śp. Karola Wojtyły seniora (ojca Jana Pawła II) wystąpiła Monika Socha-Czyż, przewodnicząca Okręgu Bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Wpierw władze tego miasta wystąpiły w sprawie upamięnienia Karola Wojtyły seniora o … opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Właśnie otrzymałam pismo podpisane przez Przemysława Kamińskiego, wiceprezydenta Bielska-Białej, że Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic, Placów oraz Nazw Obiektów Fizjograficznych na posiedzeniu 2 lipca negatywnie zaopiniował nasz wniosek w zakresie wskazanym w petycji. Chce się za to tworzyć jakiś mglisty szlak turystyczny „Śladami rodziny św. Jana Pawła II”. Ten sam Zespół negatywnie zaopiniował upamiętnienie śp. Jana Olszewskiego, dr Kornela Morawieckiego czy wystawienie pomnika bielszczaninowi Bohdanowi Smoleniowi. Za to pozytywnie zaopiniował upamiętnienie zmarłej w 1933 roku austriackiej śpiewaczki Selmy von Halban (Kurz), która była oskarżana wprost o szerzenie kultury niemieckojęzycznej. Jednym słowem: wstyd”

– mówi NGO Monika Socha-Czyż.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Dr Bogusław Rogalski: Władze Bielska-Białej lustrują w IPN śp. Karola Wojtyłę seniora. Ciekawe, że w sprawie premiera PRL Tadeusza Mazowieckiego nie byli tacy „nadgorliwi”!

Czy Karol Wojtyła senior będzie upamiętniony w Bielsku-Białej?

Ważne odkrycie! Ojciec Jana Pawła II został ochrzczony w bielskiej parafii Opatrzności Bożej

Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 w Lipniku (dzisiaj w granicach Bielska-Białej).

W 1900 został powołany do wojska; w służbie spędził 27 lat. Był podoficerem wojska austriackiego, w czasie I wojny światowej przeniesiony do Hranic na Morawach, walczył m.in w bitwie pod Gorlicami w maju 1915 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był oficerem 12 pułku piechoty stacjonującego w Wadowicach. W 1924 pełnił służbę w Powiatowej Komendzie Uzupełnień Wadowice, w stopniu porucznika ze starszeństwem z dniem 1 grudnia 1922 i 170 lokatą w korpusie oficerów zawodowych administracji, dział kancelaryjny. Po zakończeniu kariery wojskowej w stopniu kapitana (1927) został urzędnikiem. W 1934 zajmował 78 lokatę na liście starszeństwa oficerów stanu spoczynku administracji.

W 1929, w wyniku zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności nerek, umiera jego żona, zaś 3 lata później, z powodu szkarlatyny syn Edmund Wojtyła. W 1938 roku przeniósł się z Wadowic, wraz z dorastającym synem Karolem do Krakowa, gdzie zmarł trzy lata później. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w części wojskowej przy ul. Prandoty. W 2018 jego imię i żony nadano jednej z ulic w Lublinie. Wojtyłowie są również patronami ulicy w Wadowicach.”

– przypomninają w swojej petycji do władz Bielska-Białej członkowie ZChR.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte