Fotopułapki przeciw śmieciowym chuliganom

Zastępca Naczelnego

Foto za spy-optic.pl

W lasach na terenie Krakowa umieszczonych zostanie 13 fotopułapek, dzięki którym można będzie wykrywać osoby zaśmiecające okolicę – poinformowało Radio Kraków.

Problem nielegalnego składowania odpadów w naszym mieście jest spory. Fotopułapki umożliwią jednak sprawną i szybką reakcję funkcjonariuszy. Będą nam dawać obraz numeru rejestracyjnego i postaci podrzucającej worki. To będzie jednak wymagało postępowania, wzywania osób i ustalania, kto popełnił czyn zabroniony”

– powiedział krakowskiej rozgłośni Marek Anioł ze Straży Miejskiej.

Fotopułapki przechodzą testy. Zadaniem strażników miejskich będzie ustalenie, czy generowany przez nie obraz jest wyraźny i nie posiada żadnych zakłóceń. Urządzenia zakupiono za pieniądze pochodzące z budżetu obywatelskiego miasta Krakowa”

– napisano na stronie http://www.radiokrakow.pl

Dzięki 3 takim fotopułapkom zamontowanym już w okolicach Chrzanowa kilkanaście razu udało się namierzyć mieszkańców wyrzucających śmieci do lasu. W jednym przypadku byli to pracownicy jednej z firm, którzy odpady wyrzucali w nielegalny sposób. Dzięki urządzeniu zatrzymano ich na gorącym uczynku.

Fotopułapki się sprawdziły. Staramy się je zmieniać co kilka tygodni. Miejsca wskazują nam poszczególne wydziały urzędu miejskiego. Odbieramy też sygnały od mieszkańców. Zmniejszają liczbę dzikich wysypisk, zwiększają też poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Las to miejsce na spacery, bawią się tam dzieci. Ludzie wiedzą, że dzięki temu może będzie mniej śmieci i niebezpiecznych przedmiotów w lesie” 

– powiedział Radiu Kraków burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek. 

Fotopułpaki umieszczane są w miejscach rzadko uczęszczanych, a włączają się automatycznie, gdy wykryją ruch w swoim zasięgu.

 

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte