Potrzeba mobilizacji różnych środowisk, aby nie doszło do sytuacji, która dziś ma miejsce we Włoszech czy Hiszpanii! Rozmowa z liderem chadeków dr. Bogusławem Rogalskim

Zastępca Naczelnego

Środowisko Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin zaproponowało kilka istotnych postulatów zmierzających do ograniczenia niebezpieczeństwa zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. W środę do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie wyjazdów sanatoryjnych z NFZ i prewencji rehabilitacyjnej z ZUS zaapelował prezes ZChR, dr Bogusław Rogalski.

W czwartek prezes Rogalski zaapelował o uruchomienie specjalnego numeru telefonu dla seniorów, którym potrzebna jest pomoc przy zakupie żywności, leków czy innej pomocy doraźnej. W tym samym dniu lokalna liderka Zjednoczenia z Bielska-Białej, Monika Socha-Czyż zaapelowała o zaangażowanie służb podległych samorządom w pomoc w opiece nad zwierzętami domowymi seniorów na czas pandemii czy odwołanie najbliższych sesji rad gmin, powiatów czy sejmików, a lider ZChR na Podkarpaciu Ryszard Skotniczny apelował o pomoc dla branży turystycznej, nad czym pracuje obecnie Rząd RP. Do tego to środowisko apelowało też o zamknięcie wielkopowierzchniowych galerii handlowych – poza zlokalizowanymi w nich sklepami spożywczymi. W efekcie, ZUS i NFZ odwołały wyjazdy uzdrowiskowe, liczne samorządy wprowadziły specjalne numery telefonów dla seniorów – dzięki czemu mają oni zapewnione dostawy żywności czy leków, w kraju prężnie rozwinął się ruch wolontariatu wspomagający seniorów w opiece nad zwierzętami domowymi, odwołano liczne sesje rad samorządu lokalnego (np. Sejmiku Województwa Ślaskiego), a Rząd RP zamknął galerie handlowe – poza sklepami spożywczymi, pralniami, aptekami i drogeriami. Rozmowa z liderem ZChR, eurodeputowanym VI kadencji, dr Bogusławem Rogalskim!

NGO: Panie prezesie, środowisko Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w czasie obecnego kryzysu jest bardzo aktywne. Wasze postulaty w zakresie wsparcia walki z koronawirusem zostały w dużej mierze wprowadzone. Skąd taka przewidywalność i kreatywność waszego środowiska?

dr Bogusław Rogalski: To wynika po pierwsze z naszego hasła: „ZDROWIE, ŻYCIE, BEZPIECZEŃSTWO”. Jako doradca doradca frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) ds. międzynarodowych byłem obecny na skróconej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Po kuluarowych rozmowach z przedstawicielami wielu państw UE przedstawiliśmy pakiet zdroworozsądkowych działań. Jako Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin jesteśmy sojusznikami dobrych zmian. Szybkość reakcji w dobie pandemii ma ważne znaczenie. To dobrze, że obóz Zjednoczonej Prawicy wsłuchał się w nasze propozycje.

CZYTAJ WIĘCEJ:

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów

NFZ honoruje rezygnacje z leczenia uzdrowiskowego w czasie pandemii koronawirusa

Chadecy chcą odwołania najbliższych sesji rad poszczególnych szczebli samorządu

Czy seniorzy mogą liczyć na pomoc w zorganizowanej opiece nad zwierzętami domowymi w czasie pandemii?

Chadecy proponują uruchomienie specjalnego numeru telefonu dla seniorów na czas pandemii!

Orędzie Prezydenta RP to bardzo potrzebny przekaz w sytuacji zagrożenia koronawirusem

Lider chadeków na Podkarpaciu Ryszard Skotniczny alarmuje w sprawie sytuacji branży turystycznej!

NGO: No dobrze, a jakie są wasze kanały dotarcia do Polaków i rządzących?

dr Bogusław Rogalski: Media niezależne podają nasze informacje. Nasi działacze są bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Tego typu presja – w interesie wszystkich Polaków – ma duże znaczenie i przyspiesza wiele decyzji. To różni nas z obozem tzw. „totalsów”, który próbuje zbierać poparcie społeczne na krytyce działań rządzących w czasie pandemii. To nieodpowiedzialne! Generalnie środki jakie zostały podjęte przez rząd Mateusza Morawieckiego w sytuacji pandemii oceniamy bardzo pozytywnie. Potrzeba mobilizacji różnych środowisk, aby nie doszło do sytuacji, która dziś ma miejsce we Włoszech czy Hiszpanii. Zatem włączymy się aktywnie w akcję, która funkcjonuje w sieci internetowej pod hashtagiem: #zostańwdomu. Nie narażajmy na zarażenie innych osób i postępujmy zgodnie z zaleceniami władz. Pomagajmy seniorom i nie ryzykujmy bez pilnej potrzeby.

NGO: Dziękujemy za rozmowę.

 

Rozmawiał: Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte