Ofiaromat dla Syrii

Zastępca Naczelnego

Wojna w Syrii, fot. za breitbart.com

Na Dworcu Głównym PKP w Krakowie został ustawiony pierwszy w tym mieście i drugi w Polsce ofiaromat Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

W ten sposób zainaugurowało ono w podwawelskim grodzie kampanię „Chleb dla Syrii”.

Pomimo deklaracji o zawieszeniu broni, wojna domowa w Syrii, która zaczęła się 9 lat temu, wciąż trwa. 13 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy. 5 milionów uciekło za granicę, głównie do Libanu, gdzie koczują w podłych warunkach. Zginęło 600 tys. ludzi. Jedna czwarta domów została zniszczona, a 80 proc. ludzi nie ma pracy. 13 milionów, w tym 6 milionów dzieci, żyje w biedzie, jakiej nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić”

– czytamy w portalu.

W tej sytuacji syryjscy biskupi, a także nuncjusz apostolski w tym kraju poprosili o wsparcie katolików na całym świecie. Na apel o pomoc odpowiedziała m.in. polska sekcja „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”. Pod koniec lutego na Dworcu Centralnym w Warszawie stanął pierwszy ofiaromat, czyli rodzaj bankowego terminala, w którym można dokonać wpłaty na rzecz Syrii, a teraz zainstalowano drugi w Krakowie. Postawiono go w czynnym całą dobę przejściu z Galerii Krakowskiej na Dworzec Główny, obok sklepu „Biedronka”.

Zależy nam, żeby w miejscach, gdzie nie ma już działań wojennych, ludzie zaczęli wracać do życia, które wojna im odebrała. Chcemy dawać wędkę, nie rybę. Poczucie sprawczości, wpływu na rzeczywistość. Dzięki ofiaromatowi i akcji „Chleb dla Syrii” ma powstać 12 piekarni w różnych miastach tego udręczonego kraju, co da pracę 210 rodzinom i zapewni dostęp do chleba dla około 500 tysięcy osób”

– powiedział dziennikarce „GN” dyrektor krakowskiego biura PKWP „Pola dialogu” Konrad Ciempka.

Niektórzy starsi Polacy pamiętają jeszcze dary i pomoc od „Kirche in Not” – niemieckiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Teraz podobnego wsparcia potrzebuje m.in. od nas zrujnowana Syria.

Kilka dni temu metropolita krakowski ksiądz arcybiskup profesor Marek Jędraszewski przekazał na pomoc dla syryjskich sierot (w samym Aleppo jest ich około 10 tysięcy) milion złotych zebrane w okresie Bożego Narodzenia w kościołach Archidiecezji.

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte