Dzielnice polskich miast triumfują w rankingu prestiżowej gazety

Zastępca Naczelnego

Fot. za theatlantic.com

Krakowska Nowa Huta i wrocławskie Śródmieście otwierają zestawienie dziesięciu najlepszych dzielnic w Europie przygotowanym przez brytyjski dziennik „The Guardian” – poinformowała Interia.

Autorzy rankingu wyszli poza centra miast i udali się do nieco bardziej oddalonych miejsc. Przemierzyli stary kontynent od Dublina po Budapeszt”

– czytamy w portalu.

Martin Charlesworth nazwał w „Guardianie” Nową Hutę „mistrzowską klasą socjalizmu” wyróżniając poświęconą jej wystawę w „monumentalnym” budynku dawnego kina Światowid.

Tego nie było w radzieckim planie, ale dzięki za parki i niedrogie mieszkania”

– napisał.

Uwagę dziennikarzy zwróciło to, że wystarczy 20-minutowa przejażdżka tramwajem z centrum królewskiego Krakowa, by przenieść się do dawnego „robotniczego raju”, zachwycili się także „pozłacanymi iglicami, brukowanymi zaułkami i wolnymi od tłumu turystów, obsadzonymi drzewami alejami”.

Emily Moore nazwała Wrocławskim Manhattanem wybudowany w latach 70. XX wieku kompleks sześciu wieżowców oraz Halę Stulecia, otoczoną „jedną z najpiękniejszych zieleni miejskich w Polsce”, zauważyła też liczne bary i restauracje znajdujące się wokół budynków uniwersyteckich. Jej zdaniem tym, co wyróżnia Śródmieście na tle architektury w innych dzielnicach Wrocławia są „wspaniałe latem” ścieżki rowerowe wzdłuż Odry (wszystkie cytaty za Interią).

Na liście dzielnic wyróżnionych przed <The Guardian> znalazły się także: Wilhelminapark w Utrechcie, Vallecas w Madrycie, Moabit w Berlinie, Le Panier w Marsylii, Howth w Dublinie, Döbling w Wiedniu, Józsefváros w Budapeszcie oraz Nea Smyrni w Atenach”

– czytamy na stronie https://www.interia.pl

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte