„Szary Ekran” na święta

Zastępca Naczelnego

Z okazji Bożego Narodzenia gwiazdy i influencerzy przekonują do oderwania się choćby na kilka świątecznych dni od telefonu – poinformował portal LoveKraków.

Już 25 procent społeczeństwa nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania bez telefonu. Dane o uzależnieniu są wstrząsające. Jak zauważają organizatorzy i uczestnicy akcji <Szary Ekran>, zbyt często ważne emocje i przeżycia są zastępowane przez nieodłączny smartfon i nieustanne zaangażowanie w media społecznościowe. Właśnie z tego powodu narodził się pomysł na świąteczną akcję, której uczestnicy zniechęcają do używania telefonu. Wspomagają ich celebryci, słynni sportowcy i kluby”

– czytamy na stronie https://lovekrakow.pl/

„Szary Ekran” polega na przestawieniu telefonu na tryb „monochrom”, co – jak udowodnili naukowcy – powoduje, że mózg przestaje myśleć, iż konkretna aktywność w obrębie jednej z aplikacji jest w danej chwili ważniejsza niż cokolwiek innego. Taką możliwość daje każde urządzenie na Androidzie lub iOS.

Udział w akcji jest prosty: trzeba zmienić kolor ekranu na czarno-biały, a następnie wrzucić do sieci zdjęcie prezentujące telefon w tych niecodziennych barwach.

W poście w mediach społecznościowych wpisujemy hashtag #szaryekran oraz nominujemy 3 osoby, które naszym zdaniem powinny wziąć udział w akcji. Szczegóły, informacje i instrukcje, jak ustawić szary ekran w telefonach z Androidem i iPhone’ach, znajdują się na stronie internetowej https://szaryekran.pl/. W ramach serwisu szaryekran.pl dostępny będzie też chatbot, który porozmawia z internautami na temat akcji, będzie przekonywał do udziału niezdecydowanych oraz pomoże we włączeniu szarości w telefonie użytkownika”

– napisał portal.

Swój udział w tej inicjatywie zadeklarował już znany rajdowiec, triumfator Rajdu Dakar w kategorii quadów Rafał Sonik, który wciąż korzysta ze starego, ale kultowego telefonu.

To prehistoryczna już Nokia, której ekran jest biało-granatowy. Nie zachęcam Was do porzucenia smartfonów i powrót do przeszłości, bo nie każdy widzi w tym tyle korzyści co ja. Na pewno jednak warto wyłączyć na czas świąt kolory w swoich smartfonach, żeby przekonać się, ile zyskamy czasu dla siebie i bliskich”

– powiedział w rozmowie z LoveKraków.

Do wydarzenia włączyli się także piłkarscy reprezentanci Polski, w tym Łukasz Teodorczyk, kabareciarz Adam Grzanka, wybitny szpadzista, olimpijczyk, Radosław Zawrotniak, trenerka i influencerka Ada Palka, youtuber Flip Nowobilski, a także hokeiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Zawodników Hokeja na Lodzie. Co ciekawe, udział zadeklarowały także dwa rywalizujące ze sobą krakowskie kluby piłkarskie: Cracovia, Wisła Kraków, a wśród organizacji sportowych jest także GKS Tychy”

– czytamy na stronie https://lovekrakow.pl/

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte