Kościelna e-taca

Zastępca Naczelnego

Pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej terminal płatniczy zwany ofiaromatem lub e-tacą stanął w kościele pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach, o którego budowę zabiegał i poświęcił już jako papież Jan Paweł II ksiądz kardynał Karol Wojtyła – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Wierni zamiast wrzucać pieniądze na tacę, mogą dokonywać transakcji bezgotówkowych kartą, telefonem czy zegarkiem. Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty i przekazanie jej przez tzw. transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy”

– czytamy w depeszy PAP.

Jest to pokłosie inicjatywy wspólnoty „Głos na Pustyni”, która nawiązała współpracę z firmą specjalizującą się w płatnościach elektronicznych.

Cztery lata temu 12 procent ludzi w Polsce posługiwało się kartą, dziś jest ich ponad 60 proc. Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe opcje”

– powiedział cytowany w komunikacie Biura Prasowego AK proboszcz mistrzejowickiej parafii ks. Andrzej Kopicz.

Zwrócił on uwagę, że wśród parafian są ludzie starsi, ale nie brakuje również młodych małżeństw i młodzieży coraz rzadziej posługujących się gotówką.

Umieszczony w parafialnej kancelarii terminal wyświetla komunikaty po polsku i po angielsku. Podobne funkcjonują już w wielu krajach Europy, m.in. w Hiszpanii, we Francji, w Anglii, we Włoszech, na Węgrzech.

Zainstalowanie nowego urządzenia zatwierdził metropolita krakowski ks. arcybiskup profesor Marek Jędraszewski.

Ofiaromaty zostały zaprezentowane księżom podczas kongregacji rejonowych dla kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, a także przedstawione ekonomom innych diecezji”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Kolejne takie urządzenia powinny pojawić się w kościołach Archidiecezji Krakowskiej na przełomie roku obecnego i przyszłego roku.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.