Kalwaryjska szopka

Zastępca Naczelnego

Fot. za diecezja.pl

Początek Adwentu to dobry moment na pierwsze prace przy montażu wielkich szopek bożonarodzeniowych. Jedna z nich powstaje we wnętrzu bazyliki pw. Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jest to szopka ruchoma o powierzchni około 30 metrów kwadratowych, której tło stanowi panorama spowitych nocą okolic Betlejem o wymiarach 11 na 8 metrów”

– powiedział Polskiej Agencji Prasowej bernardyn ojciec Tarsycjusz Bukowski.

Przygotowania do jej budowy rozpoczęły się z początkiem listopada. Tradycyjnie planowane są zmiany w dekoracji. Zakonnicy starają się, aby rokrocznie szopka była nieco inna. Pielgrzymi, odwiedzający regularnie sanktuarium, chętnie doszukują się później różnic. Wkrótce bernardyni rozpoczną aranżację wystroju szopki, która zawsze jest tradycyjna. Nie ma w niej nawiązań do współczesności. Zachwyca nie tylko rozmiarem i ilością figur, w tym ruchomych, ale także kunsztem wykonania. Bernardyni ustawią m.in. styropianowe zamki, kalwaryjską bazylikę, domy i wieżyczki, a także figurki, z których najstarsze pochodzą z XIX wieku”

– czytamy w depeszy PAP.

Jak co roku nie zabraknie nowych figur. Szopka składa się z około 150 elementów, w tym 50 ruchomych. Na końcu ustawiona została stajenka i żłóbek. Wierni zobaczą szopkę tuż przed pasterką. Przy wygaszonym świetle w bazylice celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z <Martyrologium Kościoła Rzymskiego> mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu kapłan kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy <Wśród nocnej ciszy>”

– dodał o. Bukowski.

Pierwszą szopkę zbudował w 1223 roku w Greccio we Włoszech Święty Franciszek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekuje się nim zakon Bernardynów”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.