Szydło ułaskawiony przez Prezydenta RP

Zastępca Naczelnego

Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski w stosunku do 29-letniego Dawida Szydły z Chełmka w Małopolsce, który został w 2018 roku skazany na rok bezwzględnego więzienia za nieumyślne podpalenie lasu w Czarnogórze – poinformował Onet.

Od czerwca br. odbywał karę w Polsce, ale od sierpnia był poza murami więzienia na urlopie udzielonym na czas rozpatrywania wniosku o ułaskawienie”

– czytamy w portalu.

W sierpniu 2017 r. Szydło zgubił się w lesie w okolicach Baru i rozpalił niewielkie ognisko, aby zasygnalizować ratownikom swoje położenie.

Ogień szybko rozprzestrzenił się, a strażacy przez kilka dni walczyli z żywiołem. Dawida, według informacji czarnogórskich mediów, uratowali lokalni myśliwi zaalarmowani przez Polaków szukających swojego towarzysza. Dramat Polaka się jednak nie skończył, bo już następnego dnia został przesłuchany przez miejscową policję i aresztowany na 30 dni pod zarzutem spowodowania zagrożenia dla zdrowia publicznego. Po trwającym osiem miesięcy procesie czarnogórski sąd skazał Polaka za nieumyślne spowodowanie pożaru i podpalenie lasu na rok bezwzględnego pozbawienia wolności. 7 marca br. krakowski sąd, na mocy konwencji Rady Europy o przekazywaniu osób skazanych z 1983 roku, zdecydował o przeniesieniu wyroku do Polski”

– napisał Onet.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski Prezydent RP miał na uwadze względy humanitarne, a w szczególności: tragiczny splot zdarzeń, które doprowadziły do nieumyślnego zdarzenia, dotychczasową niekaralność, odbycie części kary pozbawienia wolności, obecne zachowanie i wiek osoby skazanej – dowiedział się portal .

Bardzo się cieszę, ogromnie dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za taką decyzję oraz wszystkim, którzy przez ten cały czas mi pomagali, wspierali mnie i moją rodzinę. Dziękuję za wszelkie ofiary i modlitwy. Mam nadzieję, że to faktycznie już koniec i początek nowego rozdziału”

– powiedział Onetowi szczęśliwy Dawid Szydło.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte