Coraz mniej alkoholu w nocnym Krakowie

Zastępca Naczelnego

Fot. YT

Już 89 krakowskich sklepów przystąpiło do porozumienia o odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Dokument, w którym przedsiębiorcy deklarują, że nie będą handlowali alkoholem od północy do godz. 5.30, zacznie obowiązywać od 1 września. Porozumienie ma obowiązywać przez rok. Jedyny wyjątek będzie stanowiła noc sylwestrowa 31 grudnia 2019 r.”

– czytamy w depeszy PAP.

Wykaz tych sklepów znajduje się w elektronicznym biuletynie informacji publicznej Urzędu Miasta Krakowa. Będą w nim zamieszczane kolejne placówki decydujące się na wprowadzenie tej regulacji.

Większość sklepów, które przystąpiły do porozumienia, jest zrzeszona w sieciach takich jak Kocyk, Quick Holding, Shake, Betmag, Na Zdrówko, Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Lewiatan Małopolska. Mają placówki nie tylko w centrum miasta, ale i w różnych dzielnicach, w tym w Nowej Hucie. Oprócz nocnego ograniczenia handlu alkoholem kupcy zobowiązali się również do stosowania monitoringu wizyjnego wewnątrz i na zewnątrz sklepów i zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację przycisku antynapadowego i możliwość wezwania grupy interwencyjnej. Przedsiębiorcy mają też reagować na niewłaściwe zachowanie klientów i wybryki chuligańskie”

– napisała PAP.

W zamian za podpisanie porozumienia handlowcy otrzymują od magistratu tytuł „Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć swoje sklepy. Będą też promowani internetowo oraz wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach i dostaną gwarancję lepszej współpracę ze Strażą Miejską oraz z policją w celu szybkiego reagowania na ewentualne incydenty.

To porozumienie to dobra inicjatywa, która, myślę, uspokoi nastroje wśród mieszkańców Krakowa i rozwieje nasze obawy o przyszłość naszych przedsiębiorstw”

– powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes spółki Lewiatan Małopolska Jacek Niemczyk.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte