Tatrzańskie noce dla zwierząt

Zastępca Naczelnego

Fot. YT

Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po tatrzańskich szlakach od zmroku do świtu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Ograniczenie jest spowodowane ochroną dzikich zwierząt i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku.

Marzec to dla dziko żyjących zwierząt w Tatrach czas wiosennej aktywności. Niedźwiedzie zaczynają wychodzić ze swoich gawr, ptaki rozpoczynają okres lęgowy, nieco później rozpoczną się wykoty kozic. Nocą zwierzęta nie powinny być niepokojone obecnością człowieka, a niestety zdarza się, że na szlakach prowadzących do schronisk nocą pojawiają się turyści. Wybierając się w góry, trzeba tak planować swoją wyprawę, aby zejść ze szlaków przed zmrokiem, aby nie zakłócać bytu zwierząt”

– powiedziała PAP Danuta Wojciechowska z Działu Udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyrodniczka zwróciła uwagę, że w polskiej części Tatr jest dostępnych 275 kilometrów szlaków, z czego prawie 96 procent powierzchni TPN znajduje się nie więcej niż kilometr od szlaku, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad panujących w parku.

Takie gatunki jak m.in. wilki, niedźwiedzie, rysie czy lisy porą nocną często poruszają się wzdłuż wyznaczonych szlaków. Przyrodnicy przypominają, że wędrowanie nocą po Tatrach może być także niebezpieczne dla turystów, z uwagi choćby na aktywne nocą niedźwiedzie czy wilki. Nocą zwierzęta stają się bowiem zwykle bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny nawet dla człowieka. Według obserwacji przyrodników z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte