Informacje z Diecezji Opolskiej

Zastępca Naczelnego

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczam informacje o najważniejszych wydarzeniach duszpasterskich nadchodzących tygodni:1. Święcenia kapłańskie w kościele seminaryjnym w Opolu. Uroczystość święceń kapłańskich odbędzie się w najbliższą sobotę 19 maja w kościele seminaryjnym w Opolu.

2. Msza z okazji 50. rocznicy śmierci bp. Henryka Grzondziela. W czwartek 24 maja o godz. 18.00 w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach zostanie odprawiona Msza św. za zmarłego biskupa Henryka Grzondziela w 50. rocznicę jego śmierci. Mszy św. przewodniczyć będzie biskup opolski Andrzej Czaja, a homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec. Biskup Opolski zaprasza do udziału w tej rocznicowej uroczystości kapłanów i wiernych naszej diecezji.

3. Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej na Święty Krzyż. W sobotę 16 czerwca 2018 r. odbędzie się 9. Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Do udziału w pielgrzymce organizatorzy zapraszają nadzwyczajnych szafarzy wraz z duszpasterzami oraz rodzinami. Na pielgrzymkę można dotrzeć indywidualnie lub wspólnie w ramach wyjazdu organizowanego przez nasz wydział duszpasterski. Pielgrzymom z Opola przewodzić będzie opolski biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. Wyjazd nastąpi z Opola wczesnym rankiem ok. 5.30, powrót ok. 22.00.

4. Spotkania formacyjne dla Parafialnych Rad Duszpasterskich w Nysie i Raciborzu. W sobotę 26 maja o godz. 10.00 w Klasztorze Annuntiata w Raciborzu odbędzie się czwarte z serii wiosennych spotkań formacyjnych dla Parafialnych Rad Duszpasterskich z dekanatów: Branice, Głubczyce, Kietrz, Pietrowice Wielkie, Racibórz i Tworków. Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę 9 czerwca o g. 10.00 DDF w Nysie przy ul. Emilii Gierczak 2 dla dekanatów: Głogówek, Głuchołazy, Nysa, Otmuchów i Paczków.

5. Pielgrzymka Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w intencji kapłanów do Prudnika-Lasu. Diecezjalne Dzieło Modlitwy w intencji kapłanów „Oremus” zaprasza wszystkich zrzeszonych w Apostolacie „Margaretka” oraz wszystkich podejmujących w jakiejkolwiek formie modlitwę w intencji kapłanów na pielgrzymkę do Prudnika-Lasu w niedzielę 27 maja 2018 r. Rozpoczęcie o godz. 16.30 (wcześniej możliwość odwiedzenia celi kard. Wyszyńskiego). Szczegóły pielgrzymki podane są na plakacie w załączniku 2. W programie m. in. nabożeństwo maryjne w grocie oraz Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai. Homilię-świadectwo wygłosi abp senior Alfons Nossol. Gościem specjalnym będzie ks. prał. Bronisław Piasecki, kapelan Prymasa Tysiąclecia.

6. Spektakl: Koniec świata. Dramat, który nie ma końca. Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej „Crux” oraz Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej serdecznie zapraszają i proszą o pomoc w rozpowszechnieniu informacji o spektaklu Teatru „Nie Teraz” pt. „Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca”. Sztuka zostanie wystawiona 27 maja 2018 roku o godz. 19.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Drzymały 1c w Opolu. Bilety w cenie 20, 25, 30 zł można nabyć w kancelarii parafii katedralnej w Opolu, a od 7 maja br. także na Wydziale Teologicznym UO. Dochód zostanie przekazany na remont Katedry Opolskiej. Spektakl w Opolu odbędzie się pod patronatem honorowym Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai. Krajową premierę sztuki objął patronatem honorowym Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski. Wsparcie okazało także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej o spektaklu na http://www.nieteraz.pl/realizacje-page/koniec-swiata/. Plakat promujący wydarzenie zamieszczam w załączniku 3.

7. Wiosenne spotkania formacyjne Bractwa św. Józefa. Wszystkich członków Bractwa św. Józefa, w tym 46 nowych członków przyjętych 1 maja 2018 r. w Jemielnicy, zapraszamy na wiosenne spotkania formacyjne, które odbędą się w następujących terminach i miejscach: 23 maja (środa) o g. 18.00 w kościele św. Bartłomieja w Głogówku dla rejonu Głogówek, 24 maja (czwartek) o g. 18.00 w Jełowej dla rejonu Jełowa, 28 maja (poniedziałek) o g. 18.30 w Bazylice św. Jakuba dla rejonu Nysa, 1 czerwca (piątek) o g. 18.30 we Wrzoskach dla rejonu Wrzoski, 6 czerwca (środa) o g. 18.00 w parafii Świętej Rodziny w Zawadzkiem dla rejonu Zawadzkie, 8 czerwca (piątek) o g. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach dla rejonu Opole, 9 czerwca (sobota) o g. 17.00 w Jemielnicy dla rejonu Jemielnica, 14 czerwca (czwartek) o g. 18.00 w kościele św. Jadwigi w Radoszowach dla rejonu Kędzierzyn, 15 czerwca (piątek) o g. 18.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni dla rejonu Krapkowice-Obrowiec, 20 czerwca (środa) o g. 18.00 w Ośrodku Skowronek w Głuchołazach dla rejonu Prudnik-Głuchołazy, 21 czerwca (czwartek) o g. 18.00 w Raciborzu-Studziennej dla rejonu Racibórz. Spotkania poprowadzą ks. Paweł Chyla z Prudnika, ks. Łukasz Waligóra z Kluczborka i ks. Waldemar Musioł z Opola. Na każde spotkanie składać się będzie Msza św., konferencja formacyjna, nabożeństwo majowe lub czerwcowe oraz braterskie spotkanie.

8. Duszpasterstwo współczesnej młodzieży. Od bezradności ku możliwościom. Sympozjum. Katedra Katechetyki i Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego serdecznie zaprasza wszystkich Katechetów, Siostry Zakonne, Księży i Nauczycieli na sympozjum pt.: „Duszpasterstwo współczesnej młodzieży. Od bezradności ku możliwościom”, odbędzie się w sobotę 26 maja 2018 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Szczegółowy program sympozjum na plakacie w załączniku 4.

9. Koncert Uwielbienia w Boże Ciało. W wieczór uroczystości Bożego Ciała, 31 maja, na placu przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu, po raz ósmy odbędzie się Koncert Uwielbienia. Rozpoczęcie spotkania o godz. 19.00, zakończenie Apelem Jasnogórskim.

10. Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. W dniach 1-2 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Szczegółowy program pielgrzymki na plakacie w załączniku 6. Diecezjalny Moderator Żywego Różańca ks. Mariusz Sobek serdecznie zaprasza na tę pielgrzymkę Róże Różańcowe z całej diecezji i przyjmuje zgłoszenia grup pielgrzymów z parafii do 25 maja mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 695331175.

11. 9. Pielgrzymka Entuzjastów Nordic Walking na Górę św. Anny. Wszystkich, którzy pragną połączyć pasję wędrowania z kijkami z modlitwą i przekonać siebie i innych, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, zaproszeni są do wzięcia udziału w 9. Diecezjalnej Pielgrzymce Entuzjastów Nordic Walking z Gogolina na Górę Św. Anny, która odbędzie się w sobotę 2 czerwca br. Pielgrzymka – podobnie jak w ubiegłych latach – została zorganizowana przy współpracy Urzędu Miasta Gogolina, Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej oraz Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie. W programie: wymarsz o godz. 9.00 sprzed kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie, Msza Święta w kościele św. Krzyża przy Placu Trzech Krzyży na Górze Św. Anny ok. godz. 14.00, powrót do Gogolina autokarem lub pieszo. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo lub telefonicznie u p. Piotra Giecewicza: [email protected]; 77 4076833. Plakat-zaproszenie w wersji elektronicznej zamieszczam w załączniku 7.

12. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych na Górę św. Anny. Duszpasterstwo Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej serdecznie zaprasza w niedzielę 3 czerwca 2018 r. do udziału w dorocznej Pielgrzymce Mniejszości na Górę Świętej Anny. W programie: 10.00 – Modlitwa w intencji młodego pokolenia; 11.00 – Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Bambergu Ludwiga Schicka i biskupa opolskiego Andrzeja Czai; 13.00 – Festiwal Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej przy Domu Pielgrzyma; 14.30 – Nabożeństwo ku czci św. Anny w bazylice. Wersję elektroniczną plakatu zamieszczam w załączniku 8.

13. Święto Dziękczynienia ze zbiórką na Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W niedzielę 3 czerwca w całej Polsce obchodzony będzie kolejny Dzień Dziękczynienia ze zbiórką na budowę Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie – Wilanowie.

14. Marsze dla Życia i Rodziny w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Nysie, Raciborzu. Biskup Opolski serdecznie zaprasza wiernych całej diecezji, ale także kapłanów i osoby życia konsekrowanego, do zamanifestowania publicznej wdzięczności za życie, które jest darem Boga, a także do radosnego świadectwa prawdzie o świętości każdej rodziny i każdego życia ludzkiego szacunku. Okazją ku temu są Marsze dla Życia i Rodziny, które w czerwcu przejdą ulicami wielu polskich miast pod hasłem nawiązującym do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: «Polska rodziną silna». Marsz dla Życia i Rodziny w Kędzierzynie – Koźlu odbędzie się 20 maja 2018 roku. Marsz rozpocznie się o godzinie 15.00 na miejskim rynku, a zakończy na Stadionie Miejskim przy ul. Chrobrego. Po Marszu odbędzie się Festyn „Wakacje Dzieciom” na Stadionie Miejskim. Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Opola w niedzielę 3 czerwca. O godzinie 12.00 w Katedrze Opolskiej odbędzie się Msza św., po której nastąpi przejście ulicami miasta do Parku Nadodrzańskiego, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Marsz dla Życia i Rodziny w Nysie przejdzie również w niedzielę 3 czerwca o godz. 15.00 z Rynku Solnego do parku parafialnego OO. Werbistów przy ul. Rodziewiczówny, gdzie odbędzie się piknik z atrakcjami dla wszystkich. Marsz dla Życia i Rodziny w Raciborzu w niedzielę 10 czerwca o godz. 17.00 wyruszy z kościoła Matki Bożej i przejdzie do parafii św. Mikołaja, gdzie ok. godz. 18.00 rozpocznie się 2. Koncert Uwielbienia, który poprowadzą artyści i muzycy Opolskiego Koncertu Uwielbienia. Więcej o marszach w innych miejscowościach diecezji można przeczytać na stronie www.marsz.org

15. Pielgrzymka Chorych i Osób Niepełnosprawnych na Górę św. Anny.W sobotę 9 czerwca odbędzie się doroczna Pielgrzymka Chorych i Osób Niepełnosprawnych na Górę św. Anny. O g. 9.30 odprawiona zostanie Droga Krzyżowa, podczas której będzie okazja do spowiedzi. O godz. 10.00 Ksiądz Biskup odprawi Mszę św. w intencji wszystkich chorych diecezjan. Od 12.15 zaś zaplanowano część maryjną spotkania, m.in. różaniec, kazanie, zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi oraz błogosławieństwo na sposób lurdzki. W załączniku 9. zamieszczam plakat-zaproszenie.

16. Jubileusz 30-lecia poświęcenia Sanktuarium Coenaculum Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Opolu-Winowie. Siostry Szensztackie serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach rocznicowych 30-lecia poświęcenia Sanktuarium Coenaculum Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, które odbędą się w sobotę 9 czerwca br. w Opolu-Winowie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00. Eucharystii o godz. 16.00 będzie przewodniczył ks. bp senior Jan Wieczorek z Gliwic. Będzie czas na modlitewne dziękczynienie, wspomnienia i spotkanie we wspólnocie. Szczegóły na plakacie w załączniku 10.

17. Pielgrzymka Chórów Kościelnych na Górę św. Anny. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza do uczestnictwa w Pielgrzymce Chórów Kościelnych na Górę Św. Anny, która odbędzie się w dniach 9-10 czerwca br. Zaproszenie kierowane jest do zespołów oraz do osób indywidualnych. Wszelkie informacje wraz z repertuarem znajdują się na stronie www.dimk.diecezja.opole.pl

18. Narodowa pielgrzymka mężczyzn na Jasną Górę. W sobotę 23 czerwca w Dzień Ojca na Jasnej Górze odbędzie się kolejna Pielgrzymka Mężczyzn – Męskie Oblężenie Jasnej Góry pod hasłem «Tu jesteśmy naprawdę wolni». W programie: 14.00 – Męskie uwielbienie, sala Ojca Kordeckiego; 14.30 – Wykład – J. Pulikowski; 15.15 – Męskie uwielbienie; 15.30 – Wykład – M. Guzewicz; 16.10 – Przerwa 16:30 – Wykład – abp Grzegorz Ryś; 17.10 – Wykład: Donald Turbitt; 18.00 – Msza w Bazylice; 19.00 – Zawierzenie Matce Bożej.

19. Ławka Festiwal w Winowie. Zaproszenie dla młodzieży. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza licealistów i studentów na wakacyjne spotkanie o nazwie Ławka Festiwal. Wydarzenie to odbędzie się w dniach 4-8 lipca 2018 w Opolu-Winowie. Spotkanie będzie miało charakter festiwalu, noclegi przewidziane są w namiotach. Oprócz codziennej modlitwy, w programie koncerty, warsztaty, kawiarnia, sport i spotkania z inspirującymi gośćmi.

20. Letnie rekolekcje dla dziewcząt i rodzin. Siostry Szensztackie z Winowa zapraszają rodziny i dziewczęta na letnie rekolekcje. Terminy i informacje na załączonych plakatach (załączniki 11 i 12).

21. Nabór do chórów «Pueri Cantores Opolienses» i «Opolienses Puellae Cantantes» przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza chłopców w wieku 7-12 lat do udziału w chórze chłopięcym «Pueri Cantores Opolienses». Zajęcia odbywają się we wtorki o godz. 18.00 oraz w piątki o godz. 17.20. Drugie zaproszenie dotyczy dziewcząt o kobiet, które chciałyby dołączyć do chóru żeńskiego «Opolienses Puellae Cantantes». Termin prób tego chóru zostanie dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestniczek. W załączniku 13. zamieszczam graficzną formę zaproszenia do wydruku i wywieszenia w gablotkach.

Łączę wyrazy szacunku,
Hanna Honisz
Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej

Komentarze są zamknięte