Psy służbowe w Polsce – wyniki ogólnopolskiego raportu Pies na slużbie

Zastępca Naczelnego

W Polsce w służbach mundurowych i ratowniczych pracuje 1995 psów, z czego aż połowa w Policji, a 184 w Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkach ochotniczych – wynika z raportu „Pies na służbie” przeprowadzonego na zlecenie Royal Canin Polska.1995 psów pracuje w polskich służbach mundurowych i ratowniczych. Prawie tysiąc psów pracuje w Policji, 249 w Straży Granicznej, 149 w Krajowej Administracji Skarbowej, 125 w Służbie Więziennej i 119 Siłach Zbrojnych. Niemal setka psów patrolowych i tropiących wspiera Straż Ochrony Kolei, a 34 psy są wytrenowane w technikach kryminalistycznych i pomagają funkcjonariuszom w Żandarmerii Wojskowej. W służbach mundurowych psy wykorzystywane są przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracującym funkcjonariuszom (psy patrolowe), wspomagania ich podczas przeprowadzania kontroli (psy o specjalizacji osmologicznej) oraz podczas poszukiwań zaginionych osób (psy tropiące).

Druga grupa, to psy ratownicze. Jest ich 184, a wśród nich psy terenowe wykorzystywane do poszukiwań w terenie otwartym, psy gruzowiskowe przeszkolone do pracy na różnych podłożach, nawet pod ziemią. Psy lawinowe do poszukiwań ludzi pod śniegiem i psy o specjalizacji ratownictwa wodnego. Najwięcej zwierząt jest w Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) – aż 72. 60 psów ma Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR). Państwowa Straż Pożarna (PSP) ma 26 wyszkolonych psów, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) 20 psów. 6 psów o specjalizacji lawinowej pracuje w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (TOPR).

„Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach. Dla nich najważniejsze jest odpowiednie żywienie i opieka weterynaryjna, które w równym stopniu wpływają na ich stan fizyczny i psychiczny. Tym bardziej jesteśmy dumni z faktu, że już co czwarty pies służbowy w Polsce żywiony jest karmą Royal Canin” – mówi Radek Popiel, dyrektor ds. korporacyjnych firmy Royal Canin, na zlecenie której powstał raport „Pies na służbie”.

Wideo projektu: https://bit.ly/2KaoK4O

Pełny raport do pobrania: www.royalcanin.pl/piesnasluzbie

Źródło informacji: Testa Communications

Komentarze są zamknięte