RMF FM: wyłudzili nawet 480 milionów złotych. CBA rozbiło grupę przestępczą

Zastępca Naczelnego

 

Międzynarodowa grupa wyłudzająca VAT i piorąca brudne pieniądze rozbita przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. W środę zatrzymano dwie osoby: głównego księgowego i jednego z członków grupy. Mają być odpowiedzialni za wyłudzenia sięgające w sumie nawet 480 milionów złotych.Międzynarodowa grupa wyłudzająca VAT i piorąca brudne pieniądze rozbita przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. W środę zatrzymano dwie osoby: głównego księgowego i jednego z członków grupy. Mają być odpowiedzialni za wyłudzenia sięgające w sumie nawet 480 milionów złotych. Grupa zajmowała się wystawianiem fałszywych faktur i praniem brudnych pieniędzy. Legalizowała towary, które sprzedawano między innymi na terenie targowiska w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

Jak wynika z ustaleń śledczych – grupa wystawiała nieprawdziwe faktury, a następnie składała deklaracje podatkowe, które miały udokumentować fikcyjny obrót towarami. Kwoty na złożonych fakturach i deklaracjach sięgają już 200 milionów złotych, ale trwają jeszcze analizy zabezpieczonej dokumentacji. Śledczy spodziewają się, że wartość wyłudzeń może wzrosnąć nawet dwukrotnie – do 400 milionów złotych.

Ponadto grupa zajmowała się zaniżaniem podatku VAT. Z ustaleń funkcjonariuszy CBA i Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że straty z zaniżenia VAT-u wyniosły co najmniej 20 milionów złotych, ale również ta kwota – w miarę badania zabezpieczonej dokumentacji finansowej – może wzrosnąć do 80 milionów złotych.

W proceder zaangażowane były firmy zarządzane przez obywateli Wietnamu. Były wśród nich tzw. słupy – osoby, które nie posiadały pozwolenia na pobyt albo w ogóle nie przebywały na terytorium Polski.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali głównego księgowego grupy. Był odpowiedzialny za strategiczne działania przestępcze, które miały rachunkowo uwiarygodnić fikcyjny obrót towarami – poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Drugim zatrzymanym przez CBA jest Wietnamczyk, który w grupie miał zajmować się praniem pieniędzy. W latach 2016-2017 wypłacił z rachunków bankowych firm objętych śledztwem – już zalegalizowane – 24 milionów złotych i ok. 375 tysięcy euro.

Do zatrzymań doszło w środę we wspólnej akcji funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

Zatrzymani trafią do warszawskiej prokuratury regionalnej. Usłyszą zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karno-skarbowych i prania brudnych pieniędzy.

Śledczy przeszukali w sumie 35 miejsc, między innymi mieszkania, siedziby spółek, biura rachunkowe w Warszawie, Wólce Kosowskiej i w innych częściach województwa mazowieckiego.

To dopiero początek śledztwa w tej sprawie. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(ak)

Komentarze są zamknięte