ZUS bliżej Obywatela: e-składka działa – opolscy przedsiębiorcy po pierwszych wpłatach na swoje nowe rachunki w ZUS

Zastępca Naczelnego

Opolski ZUS podał pierwsze dane związane z wdrożeniem projektu e-Składka – proste płatności do ZUS. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we współpracy z Oddziałem Opolskim Krajowej Izby Doradców Podatkowych, przedstawiciele oddziału ZUS w Opolu opowiedzieli o tym, jak płatnicy składek w regionie poradzili sobie 5, 10 i 15 stycznia w opłaceniu składek na zupełnie nowych zasadach.Jeden rachunek w ZUS dla każdego płatnika to miało być uproszczenie i ułatwienie formalności związanych z comiesięcznym opłacaniem składek dla ponad 53 tys. aktywnych gospodarczo przedsiębiorców, firm i instytucji z województwa opolskiego. W całym kraju zaś dla ponad
2,5 mln płatników. Wygląda na to, że pomysł e-składki się sprawdza. Z początkiem roku zamknięte zostały cztery rachunki bankowe, na które płatnicy wpłacali należności na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i dwa fundusze. Od tego momentu każdy płatnik miał przypisany tzw. NRS czyli Numer Rachunku Składkowego. Jak z nową formułą poradzili sobie opolscy przedsiębiorcy? Tylko po 5 i 10 stycznia opolski ZUS rozliczył wpłaty na prawie 28 tys. kont płatników. Do wczoraj czyli do 17 stycznia, cały ZUS rozliczył wpłaty od przeszło 2 mln 100 tys. płatników na kwotę ponad 17 mld złotych.

– Poszczególne rodzaje ubezpieczeń i fundusze nie zniknęły. Po prostu teraz płatnik wpłaci jedną kwotę, a ZUS za pomocą specjalnego algorytmu sam podzieli i pokryje należności proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze – wyjaśnił Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na zalety nowego sposobu rozliczania się przedsiębiorców z ZUS wskazywali też obecni na konferencji prasowej członkowie Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Specjalista w dziedzinie podatków Elżbieta Konopka stwierdziła, że dla podmiotów aktywnych w obrocie gospodarczym koncepcja takiego rozliczania się z ubezpieczycielem jest ewidentnym uproszczeniem. Wskazała na to, że z perspektywy biznesu taka formuła jest tańsza. Zauważyła, też, że w ciągu całego roku przedsiębiorca zrealizuje o około 40 przelewów mniej niż do tej pory.

Nowy sposób opłacania składek sprawia, że przedsiębiorca bądź osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamiast wypełniać kilkanaście pozycji na dotychczasowym druku przeznaczonym na wpłaty składek w ZUS, teraz może to zrobić na zwykłym blankiecie jakiego używamy płacąc rachunki za wodę czy prąd. ZUS pochwalił się, że w skali kraju we wszystkich styczniowych przelewach tylko 34 wpłaty zostały dokonane na błędne numery rachunków składkowych, w tym 1 w opolskim oddziale. Podczas konferencji eksperci ZUS podkreślili że płatnik, który posiada swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS może co miesiąc śledzić, jak dzielona jest kwota, którą wpłacił na swoje konto w Zakładzie.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ZUS wysłał w całym kraju listy z indywidualnym numerem rachunku składkowego do ponad 3,5 mln płatników składek. W województwie opolskim wygenerowanych było ponad 75 tys. nowych rachunków. A co w sytuacji gdy ktoś rozpoczął albo wznowił prowadzenie działalności gospodarczej po 1 stycznia 2018 r. ? W chwili zgłoszenia tego w urzędzie miasta, gminy bądź w siedzibie ZUS i założeniu konta płatnika składek, NRS będzie nadany na miejscu lub przesłany w ciągu kilku dni na podany adres. Od początku 2018 r. wygenerowanych zostało ponad 16 tys. nowych rachunków składkowych, z tego 310 w opolskim oddziale ZUS.

Sebastian Szczurek rzecznik regionalny ZUS województwa

Komentarze są zamknięte