Nowe obowiązki podatkowe dla małych firm: od stycznia Jednolity Plik Kontrolny

Zastępca Naczelnego

Od nowego roku najmniejsi podatnicy VAT będą musieli stosować Jednolity Plik Kontrolny. Ministerstwo Finansów szacuje, że obowiązek ten obejmie około 1,5 miliona nowych podatników.

Biurowce i galerie handlowe zapłacą nowy, minimalny podatek. Nowy, minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych wchodzi w życie od nowego roku. Chodzi o biurowce, galerie handlowe czy hipermarkety, których…

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów Zbigniew Wiliński wyjaśnia, że rozszerzenie pliku pomoże skuteczniej typować oszustów podatkowych. Jak podkreśla tylko kompletne dane pozyskiwane od wszystkich płatników VAT pozwolą na wyszukanie zależności i nieprawidłowości. Zbigniew Wiliński dodaje, że przedsiębiorcy wraz z deklaracją będą wysyłali ewidencję. Jego zdaniem korzyścią jest to, że fiskus nie będzie wzywał bez potrzeby podatnika.

Jednolity plik kontrolny to inaczej ewidencja zakupów i sprzedaży firm przygotowywana w cyklu miesięcznym i wysyłana do fiskusa. Dzięki niej skarbówka może skuteczniej typować firmy do kontroli. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Od lipca 2016 roku plik muszą wypełniać już największe firmy. Od 1 stycznia 2017 roku obowiązek ten objął także małych i średnich przedsiębiorców.

źródło: IAR

Komentarze są zamknięte