Patryk Jaki przedstawił założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej

Zastępca Naczelnego

W środę szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki na konferencji prasowej przedstawił założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. – Proponujemy wypłatę odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji oraz m.in. zakaz zwrotów w naturze – powiedział.

– Mamy w Polsce tysiące nieruchomości, których status jest niewyjaśniony – powiedział Patryk Jaki uzasadniając potrzebę przyjęcia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

Jak dodał, ofiarą braku takiej ustawy są największe miasta w Polsce. – Jeśli statusy nieruchomości są niewyjaśnione, nikt nie chce w nie inwestować. Tracą na tym miasta i tracą na tym mieszkańcy – stwierdził.
Jakie zmiany zakłada nowa ustawa reprywatyzacyjna? Projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej zakłada wypłatę odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji oraz m.in. zakaz zwrotów w naturze. Na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok. – Będą one wypłacane w ramach możliwości finansowych państwa. Chcemy też wprowadzić indemnizację jako zasadę – powiedział Jaki.
Ustawa reprywatyzacyjna wprowadzi także zakaz ustanawiania kuratorów, uniemożliwi zwroty nieruchomości na osoby zmarłe i reaktywowane spółki, oraz zwroty kamienic z lokatorami.

PAP, oprac. W.S

Komentarze są zamknięte