Adam Słomka: Wystąpię o zbadanie przejęcia fortecy w Modlinie za 17% szacowanej wartości!

PAC1

Twierdza Modlin została w pod koniec 2008 roku wystawiona na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego w drodze przetargu za cenę wywoławczą 220 mln złotych z bonifikatą 50% wylicytowanej przy zakupie ceny z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. Przetarg odbył się 10.12.2008 r. Kolejny przetarg z ceną wywoławczą 160 mln złotych zaplanowany na 21.08.2009 r również nie przyniósł rozstrzygnięcia. Dopiero w dziewiątym przetargu dnia 12.08.2013, obszar twierdzy o pow. 58 ha zmienił właściciela … Wojskowa Agencja Mienia ogłosiła zatem „sukces” w czasie rządów koalicji PO-PSL. Kompleks nabyła firma Konkret S.A. powiązana z Wiesławem Prusieckim za 35,7 MLN złotych – 50% bonifikaty. – Szkoda, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma tak ograniczony terytorialnie zasięg. Zastrzeżenia w sprawie zbycia tego historycznego miejsca zgłaszałem już w lipcu 2013 r.  Twierdzę sprzedano za 17% ceny pierwotnej, a de facto za 8,5% uwzględniając bonifikatę. Czas to sprawdzić – mówi NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka.

W czasie gdy z kasy państwowej „wyciekały” miliardy dzięki przekrętom z VAT sprzedano nie tylko obiekt ważny historycznie, ale w bezpośrednim otoczeniu lotniska w Modlinie. Nie sądzę, że były tak pilne potrzeby budżetowe, aby za 17,85 mln złotych sprzedać ten obiekt. Trzeba dokładnie sprawdzić warunki przetargów i cały związany z tym proces. Zatem zwrócę się do przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryka Jakiego o nowelizację ustawy, na podstawie której działa ten organ, aby rozszerzyć terytorium, które bada. W sprawie Modlina powinien powstać specjalny zespół – może w Ministerstwie Sprawiedliwości lub Prokuraturze Generalnej, aby to zbadać. Myślę, że to nie tylko kwestia warszawskich „reprywatyzacji” powinna być dogłębnie zbadana, ale też inne złodziejskie „reprywatyzacje” poza Warszawą czy wyprzedaż sporej części majątku publicznego za bezcen – co środowiska UD/UW/KLD/PO nazywały „prywatyzacją” – kwituje Adam Słomka.

Wiesław Prusiecki powiązany z firmą Konkret S.A. założył w 1995 roku bank „Posnania”, który upadł. W grudniu 2004 roku Gazeta Wyborcza pisała, że Prusiecki „na początku lat 90. prowadził interesy ze środowiskiem powiązanym z Mariuszem Świtalskim, założycielem „Elektromisu”. To twórca marek „Eurocash”, „Biedronka” czy „Żabka”. Był właścicielem tygodnika Miliarder i pomagał Jerzemu Urbanowi w założeniu tygodnika „Nie”.  Firma Konkret S.A. zainwestowała też w „rewitalizację” dawnych koszar przy ulicy Ułańskiej w Poznaniu tworząc „City Park”. W 2010 roku mieszkańcy apartamentów, które zostały tam zlokalizowane, spierali się z nowym właścicielem o ich jakość. Gazeta Wyborcza w Poznaniu pisała, cyt. „Mieszkańcy twierdzą, że nie mają wpływu na to, co dzieje się budynku i że nawet gdyby chcieli, nie odwołają zarządu wspólnoty mieszkaniowej. – Od prawnika, który reprezentuje mnie w sądzie, dowiedziałem się, że pan Prusiecki ma ok. 51 proc. udziałów we wspólnocie. Oprócz mieszkań w rezydencji ma również lokale usługowe i hotel. W związku z tym nigdy nie będziemy w stanie zdobyć większości głosów i na przykład odwołać zarządu – mówi Jackowiak. Prusiecki, większościowy właściciel nieruchomości: – Jak ktoś czuje się pokrzywdzony, może pójść do sądu, zamiast wywieszać flagi (…)”.

Zapowiada się spora afera! Czy forteca w Modlinie, która powstała jeszcze za Napoleona I, symbol walki Polaków powinna wrócić do Skarbu Państwa?

 

Do sprawy wrócimy!

 

(pac), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

 

  1. Wojciech Ramsz
    | ID: 3e9a20f9 | #1

    Ci z agencj mienia wojskowego to ludzie pokroju „sprzedać ojca i matkę”…

Komentarze są zamknięte