ZUS bliżej Ciebie: dzielimy się wiedzą czyli „Lekcje z ZUS”

Zastępca Naczelnego

Opolski ZUS organizuje kolejną edycję projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”. Dzięki niemu uczniowie szkół średnich mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty.
Jeśli wiesz więcej o ubezpieczeniach społecznych, łatwiej podejmować decyzje w ważnych sprawach, takich jak życie zawodowe. Świadomość związana z prawami i przywilejami jakie posiadasz jako ubezpieczony lub przedsiębiorca nie ogranicza się do teorii. Dotyka cię w praktyce. Skąd możesz czerpać taką wiedzę? Najlepiej prosto ze źródła czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Po co się ubezpieczamy, jakie świadczenia można otrzymać oraz jak prowadzić firmę i płacić składki. To tylko niektóre pytania na jakie odpowiemy uczniom. Nie będzie nudno, będzie nowocześnie i ciekawie – zachęca Grażyna Wertel, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji z opolskiego ZUS.
Projekt jest skierowany do ludzi młodych, bo już wkrótce pójdą do pracy albo będą prowadzić własne interesy. Z tego tytułu wynikają korzyści, ale też zobowiązania. Bez podstawowej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i tego jak funkcjonuje ZUS, trudniej świadomie czerpać benefity bądź solidnie wypełniać zobowiązania płatnika składek.

 

Z każdym rokiem do projektu edukacyjnego zgłasza się coraz więcej uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanie rośnie, a najlepszym na to dowodem są liczby. Dotychczas dzięki projektowi swoją wiedzę poszerzyło blisko 100 tys. młodych ludzi w całej Polsce.
– Jesteśmy wdzięczni dyrektorom, nauczycielom i oczywiście uczniom z naszego województwa za udział w trzech ostatnich edycjach. Już poznało tematykę ubezpieczeń. Teraz ponownie zapraszamy do skorzystania z takiej okazji – podkreśla Grażyna Wertel. Podsumowaniem projektu „Lekcje z ZUS” będzie Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Laureaci olimpiady otrzymują atrakcyjne nagrody, a przede wszystkim indeksy i punkty w rekrutacji na uczelnie, z którymi ZUS zawarł porozumienia o współpracy. Nauczyciele, którzy chcą wziąć udział w Lekcjach z ZUS oraz zgłosić szkołę do olimpiady mogą liczyć na wsparcie koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji. To pracownik oddziału ZUS, który opiekuje się uczestnikami Lekcji. Można poprosić go o szkolenie z zakresu projektu i o materiały dydaktyczne.
To do niego zgłasza się szkołę, która chce wziąć udział w olimpiadzie. Koordynator wydaje testy do pierwszego etapu. Lista koordynatorów jest na stronie: www.zus.pl/edukacja/kontakt.

Sebasian Szczurek Rzecznik Prasowy ZUS Opole

oprac. Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte