Opole, Kędzierzyn-Koźle: kąpiel dla bezdomnych

Autor Obywatelski

W Opolu otwartuid_f3a218f8d29837f91a5916808b3f7cec1479836769339_width_736_play_0_pos_0_gs_0_height_414o łaźnię dla bezdomnych. Powstała dzięki Caritas Diecezji Opolskiej. To pierwszy taki obiekt w regionie. Tu, za darmo, bezdomni wezmą prysznic, ogolą się, otrzymają czystą odzież.

W Kędzierzynie-Koźlu od dawna tzw. usługi kąpielowe świadczą dwie instytucje podległe Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

img_1248Mowa o Domu Dziennego Pobytu nr 5 w Koźlu (ul. Piramowicza 27) oraz o Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Kościuszki 43 b. – Aby skorzystać z tej usługi należy zgłosić się do MOPS, by otrzymać od naszego pracownika socjalnego ds. bezdomności Joanny Kwaśniewskiej skierowanie, które umożliwia wielokrotne korzystanie z tej usługi, z częstotliwością raz w tygodniu. Ponadto bezdomny otrzyma od nas bezpłatnie odzież, w którą będzie się mógł przebrać. Magazyn odzieży jest w Koźlu ale oczywiście w razie potrzeb możemy przewieźć jakąś jej część do Kędzierzyna – mówiła nam dyrektor MOPS Kędzierzyn-Koźle Danuta Ceglarek.

Obecnie w Kędzierzynie-Koźlu zidentyfikowanych przez MOPS jest 54 bezdomnych i co ważne, liczba ta w ostatnim  okresie spadła. Sporą rolę w tym img_1250mają dwaj zatrudnieni przez MOPS stretwalkerzy, którzy mają za zadanie podjęcie bezpośredniego kontaktu z bezdomnymi.

Sprawdziliśmy w jakich warunkach mogą zażyć kąpieli bezdomni w Kędzierzynie-Koźlu w DDP nr 5 „Nasz Dom”, gdzie przy okazji wizyty zapytaliśmy kierownika placówki Liliannę Nowak o statystykę świadczonych usług na terenie miasta Kędzierzyna-Koźla. – W DDP w Koźlu w 2015 roku wykąpało się 198 osó, natomiast w DDP nr 5 w Kędzierzynie 181. Skierowań wydano w Kedzierzynie 18, a w Koźlu 38. Bezdomnych było 11 osób. Tu muszę zaznaczyć, że świadczymy usługi kąpielowe nie tylko dla bezdomnych ale także dla osób starszych, niepełnosprawnych, którzy mają trudne warunki lokalowe, np nie posiadają ciepłej wody – mówila nam Lilianna Nowak.

 – W tym półroczu statyustyki są nasępujące: w Koźlu kąpiel wzięło w naszycm punkcie 137 osób a w Kędzierzynie 141. Gdy są takie potrzeby oferujemy naszym podopiecznym także bieliznę osobistą (majtki, skartety itp) oraz ubranie, które mogą od nas otrzymać za darmo – zakończyła spotkanie z redakcją ngopole.pl Lilianna Nowak.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu wydał także ulotkę informacyjną, gdzie znajduje się komplet adresów i numerów telefonów, pod którymi można zgłosić się po pomoc.

Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte