Prezydent Lublina Krzysztof Żuk na celowniku CBA

Autor Obywatelski

Centralne Biuro An00042dyzou9onbkw-c122-f4tykorupcyjne zarzuca prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi złamanie prawa. Biuro składa wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta. Jak powiedział w rozmowie z TVP.Info Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA, prezydent Lublina złamał artykuł 4.
W wyniku przeprowadzonej przez CBA kontroli ustalono, że prezydent Lublina złamał art. 4 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Dlatego Biuro składa wniosek do Rady Miasta Lublina o wygaszenie mandatu prezydenta poinformował Brodowski.
CBA wszczęło kontrolę w lubelskim ratuszu wiosną 2016 roku. Ustalono, że w latach 2014 – 2016 Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zasiadał w radzie nadzorczej PZU Życie. Zdaniem Biura doszło tutaj do złamania ustawy antykorupcyjnej, która mówi, że wójt, burmistrz czy prezydent nie może zasiadać w radach nadzorczych spółek prawa handlowego.

PZU Życie została założona w 1991 roku przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń, Polski Bank Rozwoju i Bank Handlowy. Od 2002 roku jedynym udziałowcem spółki jest PZU S.A.– czyli jedna z najważniejszych spółek skarbu państwa.
Krzysztof Żuk jest prezydentem Lublina od 2010 roku. Wcześniej pełnił funkcję
, a w 2015 roku był jednym z organizatorów założenia komitetu poparcia dla Bronisława Komorowskiego w wyborach na Prezydenta RP.
Okazuje się jednak, że PZU Życie to nie jedyna rada nadzorcza w której zasiadał Żuk. Jak donosi TVP.Info, jeszcze w 2009 roku, jako przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa, został powołany do rady nadzorczej Polskiego LNG – państwowej spółki, której celem jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Prezydent Lublina podważa wyniki kontroli CBA. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej kwestionował ustalenia Biura. Twierdził że padł ofiarą nagonki politycznej i odmówił podpisania protokołu pokontrolnego. Z kolei CBA twierdzi, że Prezydent Lublina z tytułu związków z PZU otrzymał wynagrodzenie w wysokości 260 tyś złotych.
Rada Miasta Lublina zajmie się wnioskiem CBA o wygaszenie mandatu Żukowi. Jeżeli zdecyduje, że prezydent może pozostać na stanowisku wtedy sprawa trafia do wojewody, który wydaje postanowienie zastępcze.
Zarówno od decyzji rady miasta, jak i postanowienia wojewody Żukowi przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. Dopiero prawomocny wyrok sądu pozbawia prezydenta mandatu.

wkt/TVP.Info, oprac. witalis

Komentarze są zamknięte