Narodowcy (częściowo) wracają do łask

Autor Obywatelski
14940009_1211143458921053_6273747404144887792_o

Plakat „Marszu Niepodległości 2016”

Facebook postanowił przywrócić profil „Marszu Niepodległości”, po tym jak został usunięty za plakat promujący tegoroczne obchody święta 11-tego listopada. Władze portalu społecznościowego dopatrzyły się na nim „odniesień do mowy nienawiści”.

Serwis, którego właścicielem jest Amerykanin Mark Zuckerberg, przypuścił w ubiegłym tygodniu atak na strony polskich organizacji nacjonalistycznych. Z Facebookiem pożegnać musiały się Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny i Ruch Narodowy. Z portalu zniknął także fanpage „Marszu Niepodległości”, który skupia środowiska organizujące marsz.

W ramach działań administracji „oberwało się” także działaczom narodowym. Zbanowani zostali poseł niezrzeszony Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, i Krzysztof Bosak, wiceprezes partii. Za deklarację wzięcia udziału w „Marszu Niepodległości” z  Facebooka usunięty został również profil posła Kukiz’15 Marka Jakubiaka.

Oburzony działaniami władz portalu społecznościowego jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W wywiadzie dla radiowej „Jedynki” powiedział, że ministerstwo „będzie analizować pod kątem prawnym, co może, bo rzeczywiście to, co się dzieje na Facebooku, ale również na Twitterze, to woła o pomstę do nieba”. Zdaniem polityka PiS sytuacja, w której cenzuruje się narodowców, a z drugiej strony zezwala na działalność stron propagujących totalitarny ustrój, jakim jest komunizm, jest niedopuszczalna.

Tymczasem po południu przywrócone zostały profile wyżej wymienionych działaczy, a także strona „Marszu Niepodległości”. Profile organizacji nacjonalistycznych skupionych wokół marszu nadal pozostają jednak niedostępne.

Tłumaczenia administracji Facebooka dotyczące tej sprawy są niejasne. Wiceprezes portalu Richard Allan stwierdził w liście otwartym, że usunięte strony nie spełniały tzw. „standardów społeczności”, a plakat „Marszu Niepodległości” zawierał symbol Falangi, „który jest zakazany na naszej platformie z powodu historycznych odniesień do mowy nienawiści”.

Nie przeszkodziło to jednak administracji anulować części kar nałożonych na narodowców.

Na jutro na godz. 11 zapowiedziana jest konferencja prasowa posła Roberta Winnickiego, która odbędzie się pod polską siedzibą amerykańskiej korporacji. Lider Ruchu Narodowego napisał na swoim świeżo odzyskanym profilu społecznościowym, że liczy na rozmowę z przedstawicielami Facebooka.

J. Górka

 

Komentarze są zamknięte