Chcesz być nowoczesnym przedsiębiorcą? Platforma Usług Elektronicznych ZUS to postęp!

Autor Obywatelski

Redakcja ngopole.pl, wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym oraz nowej polityce informacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która z założenia nakierowana ma być na klienta, zaprasza do przesyłania pytań do naszej redakcji, na które postarają się odpowiedzieć w sposób przystępny, pracownicy ZUS Opole.

ZUSGrzegorz
Jestem początkującym przedsiębiorcą i chciałbym dowiedzieć się w załatwieniu jakich kwestii może mi pomóc Platforma Usług Elektronicznych?
– W przypadku założenia i korzystania z profilu PUE jako płatnik składek można sprawdzić dane osób zgłoszonych do ubezpieczeń, można złożyć wniosek o zaświadczenie
o niezaleganiu w opłacaniu składek i tą drogą je uzyskać. Ponadto istnieje możliwość złożenia innych wniosków dotyczących rozliczeń czy wglądu do zestawienia deklaracji
i wpłat. Warto wspomnieć, że PUE daje też możliwość korzystania z aplikacji e-Płatnik, która z kolei pozwala na wypełnianie i wysyłanie dokumentów ubezpieczeniowych przez Internet oraz opłacanie składek.

Tomek
Czy istnieje możliwość by w moim imieniu profil PUE mogła założyć i potwierdzić w placówce ZUS osoba do tego przez mnie upoważniona czy niezbędna jest osobista wizyta?
– Jeżeli płatnik nie posiada profilu zaufanego e-PUAP lub certyfikatu kwalifikowanego to
w celu pełnej rejestracji profilu PUE niezbędna jest osobista wizyta w jednostce Zakładu. Pracownik sali obsługi klienta w danej placówce potwierdzi dane osobowe nowego użytkownika PUE na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Uwierzytelnienie takie jest niezbędne z uwagi na bezpieczeństwo danych zgromadzonych w Zakładzie, do których dostęp uzyskuje się dzięki profilowi PUE.

Janina
Jako przedsiębiorca posiadam profil PUE i korzystam z aplikacji e-Płatnik, jednak chciałabym udostępnić taką możliwość także innej, zaufanej osobie, np.: pracownikowi. Czy to w ogóle możliwe?
– Jak najbardziej. Można nadać uprawnienia do korzystania ze swojego profilu PUE innej osobie fizycznej, w tym pracownikowi. Żeby to zrobić wystarczy przekazać Zakładowi stosowne pełnomocnictwo. Wzór pisemnego Pełnomocnictwa w sprawie spersonalizowanego dostępu do danych w ZUS dotyczących innej osoby/podmiotu jest dostępny na portalu pue.zus.pl

Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS Opole

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte