Prawnicy poprowadzą w szkołach lekcje o konstytucji. Zawitają do szkół także w Opolu

Autor Obywatelski

Students in class

Stowarzenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy organizuje w dniach 17 – 23 października 2016 roku w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych drugą edycję Tygodnia Konstytucyjnego „Moja Konstytucja”.W ramach tego wydarzenia prawnicy – adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, notariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi a także aplikanci przeprowadzą lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Lekcje będą przeprowadzone w takich miastach jak (między innymi): Warszawa, Kraków, Kielce, Lublin, Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Radom, Częstochowa, Opole, Poznań, Katowice, Łódź, Bytom, Tychy, Toruń, Słupsk, a także w wielu mniejszych miastach i wsiach.

To druga edycja, w poprzedniej uczestniczyło 215 szkół i 270 prawników, szacujemy, że lekcje na temat znaczenia Konstytucji otrzymało wówczas 12 800 uczniów. W tej edycji zgłosiło się 340 szkół i 370 prawników, oznacza to, że trafimy do ponad 20.000 – 25.000 uczniów w całej Polsce, lekcję zostaną przeprowadzone także przez Rzecznika Praw Obywatelskich – mówi koordynatorka programu adw. Sylwia Gregorczyk-Abram.

Prawnicy, którzy udadzą się do szkół otrzymają propozycję scenariuszy zajęć, które zostały opracowane przez zespół ekspertów pod kierunkiem Prof. Ewy Łętowskiej. – Naszym celem jest zwrócenie uwagi uczniów szkół ponadgimnazjalnych na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczy adw. Sylwia Gregorczyk-Abram.
– Dlatego tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto – powiedziała profesor Ewa Łętowska przy I edycji Tygodnia Konstytucyjnego.

Jak podkreślają organizatorzy cyklu, data nie jest przypadkowa, dnia 17 października 2016 roku w Gdańsku odbędą się jubileuszowe uroczystości z okazji trzydziestolecia istnienia Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej informacji na temat Tygodnia Konstytucyjnego: adw. Sylwia Gregorczyk-Abram – tel: 505 710 284

www.lex.pl, oprac W.S

Komentarze są zamknięte