Duże Opole: 9, 5 mln dotacji dla gminy Dobrzeń Wielki

Autor Obywatelski

Samorząd Opola, które Lots of money 3z początkiem przyszłego roku powiększy się m.in. o część terenów sąsiedniej gminy Dobrzeń Wielki, wesprze tę gminę kwotą 9,5 mln zł – wynika z projektu uchwały, którą w końcu października zajmą się opolscy radni.Deklarację wsparcia finansowego dla sąsiedniej gminy prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył w połowie lipca tego roku, gdy opolscy samorządowcy oczekiwali na pozytywną decyzję rządu w sprawie powiększenia Opola. Środki dla Dobrzenia Wielkiego, rekompensujące tej gminie wpływy utracone z powodu zmiany granic, to jeden z elementów kontraktu społecznego, który władze Opola na początku tego roku obiecały mieszkańcom przyłączanych do miasta terenów.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Urzędu Miasta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak, wysokość 9,5-milionowej dotacji jest efektem ustaleń finansowych pomiędzy gminami. Gotowy jest już projekt uchwały w tej sprawie, który zostanie przedstawiony opolskim radnym podczas sesji zaplanowanej na 27 października.

W wyniku powiększenia Opola, od 1 stycznia 2017 r. w granicach miasta znajdzie się 12 sołectw lub ich części położonych dotychczas w czterech sąsiednich gminach. Jednym ze skutków tej zmiany była potrzeba przygotowania propozycji nowych nazw ulic, tam gdzie powtarzały się one w Opolu i na przyłączanych do miasta terenach. W czwartek samorząd poinformował, że w przyłączanych sołectwach nazwę zmieni 157 ulic, z czego w 86 przypadkach nowe nazwy zaproponowała społeczność lokalna. W Opolu nowe nazwy zyska 12 ulic, a dwie, które nie są drogami publicznymi, pozostaną odtąd bez nazwy.

Już wcześniej samorząd Opola zadeklarował zwolnienie z opłat należnych gminie nowych mieszkańców miasta, którzy będą musieli wymienić prawa jazdy, dowody rejestracyjne i tablice rejestracyjne samochodów. Procedury wymiany tych dokumentów będą obowiązywały nowych mieszkańców Opola mieszkających przy ulicach, których nazwy ulegną zmianie.

Przygotowane pr

zez opolskich urzędników propozycje zmiany nazw ulic zostały poddane konsultacjom z przedstawicielami społeczności lokalnych oraz zaprezentowane mieszkańcom tych terenów poprzez publikację prasową. W toku konsultacji, które zakończyły się 10 października, mieszkańcy nadesłali 112 propozycji – najwięcej z sołectw Chmielowice, Sławice i Winów. Po konsultacjach przygotowane zostały projekty uchwał o zmianie nazw ulic, którymi w końcu października zajmą się radni.

„Przedkładane przez sołtysów oraz kierowane drogą mailową do urzędu propozycje mieszkańców zostały przyjęte, o ile tylko spełniały warunek unikalności czyli nie dublowały się wzajemnie lub nie pokrywały się z nazwami ulic już funkcjonującymi” – poinformowała rzeczniczka.

W całości zostały przyjęte propozycje nowych nazw przygotowane przez mieszkańców i rady sołeckie Żerkowic, Chmielowic, Sławic i Winowa. Rady sołeckie Wrzosek, Borek, Brzezia, Czarnowąs, Krzanowic i Świerkli zrezygnowały z uczestnictwa w procesie konsultacji, natomiast mieszkańcy tych miejscowości przekazali własne propozycje. Aktywnie uczestniczyli w tym procesie mieszkańcy Wrzosek, napływały także propozycje z Krzanowic, Czarnowąs i Świerkli.

Wcześniej samorząd Opola zapewnił, że nowi mieszkańcy Opola po przyłączeniu do miasta nie zapłacą wyższego niż dotąd podatku od nieruchomości – stawki tego podatku na tym terenie będą równe stawce, jaka obowiązuje w gminie Dobrzeń Wielki. Ujednolicone zostaną też

We wrześniu opolski magistrat zainaugurował kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców sołectw, które od przyszłego roku będą należały do Opola. Uruchomiono m.in. infolinię. Większość informacji można znaleźć także na stronie internetowej www.opolenowe.pl. Szczegółowo omówiono tam 11 zagadnień – od podziału terytorialnego miasta, przez edukację, usługi komunalne, budżet obywatelski, wymianę dokumentów, podatki i opłaty lokalne po politykę prorodzinną i senioralną, budżet miasta, transport publiczny, rolnictwo i ochronę środowiska. Strona jest regularnie aktualizowana.

Na mocy przyjętego przez rząd w lipcu rozporządzenia, od 1 stycznia 2017 r. powierzchnia Opola powiększy się o 52 km kw. – do 149 km kw. Dzięki powiększeniu granic liczba opolan wzrośnie o niecałe 10 tys., do ok. 128 tys. osób. Do Opola wcielona zostanie znaczna część gminy Dobrzeń Wielki – sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.

Przeciwko powiększeniu powierzchni Opola od miesięcy protestują samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

(PAP)

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte