Czym zajmie się nowa służba skarbowa? Minister Szałamacha wyjaśnia

Autor Obywatelski3

Naszym zadaniem sza-amacha-kas-t-gzelljest to, by od 1 stycznia 2017 r. powstała sprawna i kompetentna służba skarbowa; temu ma służyć powołanie Krajowej Administracji Skarbowej – podkreślił w środę minister finansów Paweł Szałamacha. Dodał, że KAS ma odbudować dochody państwa polskiego.W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów ustaw o Krajowej Administracji Skarbowej, a także ustawy wprowadzającej te rozwiązania. Minister na konferencji prasowej zapowiedział, że równolegle do prac sejmowych nad nowym prawem, w resorcie finansów przygotowywane będą odpowiednie akty wykonawcze do tych ustaw.

„Czeka nas wielkie zadanie, zadanie polegające na tym, żeby od 1 stycznia 2017 r. w Polsce powstała sprawna, kompetentna, dobrze wynagradzana, dobrze zadaniowana służba skarbowa, służba skarbhtmlowa z prawdziwego zdarzenia” – powiedział.

Szef MF ocenił, że nowa skonsolidowana administracja skarbowa-celna, czyli KAS pozwoli przyciągnąć do niej zdolną młodzież z polskich uczelni, a także realizować będzie aspiracje obecnych pracowników Służby Celnej, urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych.

Szałamacha dodał, że KAS spowoduje realizację jednego ze strategicznych celów rządu, czyli „odbudowę dochodów własnych państwa polskiego”, a także zwiększy dochody podatkowe do budżetu.

Przyznał, że tak głęboka reforma powoduje szereg pytań, wątpliwości i opór. „Będziemy dbali, jako szefostwo MF, by we współpracy z parlamentem wypracować idealny kształt rozwiązań. Osobiście będę dbał o to, by ta reforma przebiegała w sposób konsekwentny, ale także z maksymalnym zabezpieczeniem interesów i oczekiwań pracowników (…) Minister finansów jest najlepszym sprzymierzeńcem, sojusznikiem dziesiątków tysięcy pracowników skarbówki” – podkreślił Szałamacha.

Minister przypomniał, że zręby reformy zostały przygotowane już 10 lat temu przez obecnego wiceszefa resortu finansów Mariana Banasia. Dodał, że późniejszy minister Jacek Rostowski projekt reformy „wyrzucił do wręcz kosza”, co spowodowało obniżenie efektywności poboru podatków w Polsce.

„Trzeba to odwrócić, a pozytywne zjawiska już zachodzą od początku tego roku. My to wzmocnimy i damy temu jeszcze silniejszy impuls” – zapewnił Szałamacha.

Wiceminister finansów Marian Banaś przekonywał, że obecnie między służbami skarbowymi nie ma odpowiedniego przepływu informacji, co wykorzystują grupy przestępcze, które w ostatnich latach bardzo się rozwinęły.

Poinformował, że koszty poboru podatków w Polsce sięgają 1,6 proc. dochodów podatkowych, podczas gdy w Irlandii – 0,85 proc., a w Hiszpanii – 0,67 proc.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że obecnie mamy 16 izb skarbowych i 400 urzędów skarbowych oraz 16 urzędów kontroli skarbowej, 16 izb celnych, 45 urzędów celnych i 141 oddziałów celnych. „To powoduje, że koszty poboru podatków w Polsce są jedne z najwyższych w Europie” – podkreślił.

Zapewnił, że nieprawdą jest, iż projekt likwiduje Służbę Celną, powstanie bowiem służba celno-skarbowa.

kurier pap

 1. wielbicielka prezesa
  | ID: 18dd89ff | #1

  Oj PISowska ” demon kracja” rozbudowuje się w zastraszającym tempie

  ( a swoją drogą gdzie podziali się wielcy bojownicy o prawo i sprawiedliwość, piszący peany na cześć prezesa, opozycjoniści drodzy, styropianiarze, totalitaryzm wam budują)

  Jak donosi portal money:

  Ministerstwo środowiska chce walczyć z nielegalnym wydobyciem kopalin. Resort pracuje nad ustawą powołującą do życia straż geologiczną. Ma to być nowa formacja mundurowa o szerokich uprawnieniach, uzbrojona w broń palną długą i krótką, paralizatory, pałki, a nawet miotacze gazu.

  Funkcjonariusze nowej formacji będą mieli prawo nie tylko zatrzymywać obywateli i przeszukiwać ich bagaż, ale również zatrzymywać go, zaś podejrzanego doprowadzić na policję”

  Teraz policja skarbowa, powołana przez min Szałamachę, która za zadanie ma „odbudować dochody państwa”, które w większości ponoszą zwykli obywatele…

  „Czeka nas wielkie zadanie, zadanie polegające na tym, żeby od 1 stycznia 2017 r. w Polsce powstała sprawna, kompetentna, dobrze wynagradzana, dobrze zadaniowana służba skarbowa, służba skarbhtmlowa z prawdziwego zdarzenia”

  Bynajmniej wiemy, dlaczego ” katolicki PIS” wycofał się z wcześniejszych zapowiedzi podniesienia kwoty wolnej od podatku.
  Płacić barany i utrzymywać patryjotów z Sejmu:)

  I na koniec, najlepszy minister, jak ocenił Macierewicza jeden z toruńskich ojców neokatolickiego radia.
  Wysłał na Ukrainę pomoc wojskową w wysokości 5 mld $.
  Bo kto bogatemu zabroni??
  Jest w tej sprawie interpelacją posła Winnickiego:

  Jak podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy – Departament Kontaktów ze Społeczeństwem Sił Zbrojnych Ukrainy (dokument z 21 lipca 2016 roku, nr 356/2/247), Rzeczpospolita Polska udzieliła ukraińskiej armii pomocy o wartości 5.421.745 (słownie: pięć milionów czterysta dwadzieścia jeden tysięcy siedemset czterdzieści pięć) dolarów amerykańskich. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytania:

  1) Czy pomoc ta została obwarowana przez Rzeczpospolitą Polską określonymi warunkami?

  2) Jeśli tak – jakie były to warunki?” – głosi treść dokumentu

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/robert-winnicki-interweniuje-w-sprawie-zbrojenia-ukrainy-co-polska-bedzie-z-tego-miala-pyta-posel

  Jak zwykle szczery aż do bólu pan Jabłonowski:

  https://www.youtube.com/watch?v=BxrxpfDnHDM

 2. wielbicielka prezesa
  | ID: 18dd89ff | #2

  Oto dobra zmiana w praktyce!

  Prawie 2 miliony zł nagród z zysku za ubiegły rok rozdzielili między siebie członkowie władz spółki EuRoPol Gaz. Problem w tym, że część z nich nie przepracowała w firmie w 2015 r. ani jednego dnia. Wśród nagrodzonych jest też Piotr Woźniak, były minister gospodarki, który przyznał sobie kilkaset tysięcy złotych.

  EuRoPol Gaz to spółka zajmująca się zarządzaniem gazociągiem Jamał – Europa. Odpowiada za utrzymanie bezpieczeństwa i ciągłości przesyłu gazu do Polski i pozostałych krajów europejskich. Jej współwłaścicielem jest państwowa spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). 11 grudnia ub. roku prezesem PGNiG został Piotr Woźniak, były minister gospodarki w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Tydzień później został wiceszefem rady nadzorczej EuRoPol Gazu. Czyli de facto pracował w spółce raptem kilka dni. Jak ujawniła „Rzeczpospolita”, za swoją pracę w 2015 r. otrzymał 200-300 tys. zł nagrody. – Decyzję w tej sprawie podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki, w praktyce – również władze PGNiG – informuje „Rz”. Wychodzi więc na to, że Woźniak przyznał sobie sam nagrodę. Ale nie tylko on dostał pieniądze. Pozostali członkowie rady nadzorczej Bogusław Marzec, Michał Czarnik, Krzysztof Radomski i Janusz Kowalski również otrzymali sute premie. Ten ostatni przyszedł do firmy. w czerwcu tego roku. Z kolei obecny prezes EuRoPol Gazu Piotr Tutak objął swoją funkcję w lutym 2016 r. Dostał, według nieoficjalnych informacji, ok. 400 tys. zł. Co na to PGNiG? – Nagrody, które otrzymali członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej EuRoPol Gaz mają dwojakie źródło – nagrody z zysku i nagrody specjalnej. W przypadku nagrody specjalnej członkowie rady powołani 16 grudnia 2015 r. otrzymali nagrody za okres pełnienia funkcji w 2015 r. – to jest 15 dni – informuje nas Zbigniew Kajdanowski, rzecznik PGNiG, nie ujawniając wysokości premii.

  – znamy pana Janusza Kowalskiego?
  Kolejny patryjota, który opuścił Opole ” by pracować dla dobra Polski”

  http://e-kartki.net.pl/kartki/52/1/d/14813.jpg

 3. wielbicielka prezesa
  | ID: 18dd89ff | #3

  Janusz Kowalski zakończył misję jak wiceprezydent Opola
  11/12/2015

  Janusz Kowalski fot. FB– Postanowiłem zaangażować się w sprawy związane z bezpieczeństwem energetycznym Rzeczypospolitej Polskiej – tak rano uzasadniał swoją decyzję o rezygnacji ze stanowiska wiceprezydenta Opola Janusza Kowalski. Kilka godzin później na stronie PGNiG pojawiła się informacja, że Piotr Woźniak, który dziś rano został p.o. prezesa spółki, powołał trzech prokurentów. Jednym z nich został Janusz Kowalski. Przypomnijmy, że wcześniej Kowalski doprowadził do tego, że Woźniak, były minister gospodarki, został członkiem rady nadzorczej ECO.

  – Będę starał się wspierać Prawo i Sprawiedliwość w budowie Ministerstwa Energii – powiedział na konferencji prasowej w opolskim ratuszu Kowalski. – Tak, aby ten proces przebiegał jak najlepiej. W tej chwili jest dwóch pracowników Ministerstwa Energii – minister i jego zastępca. Zostało stworzone całkowicie oddolnie. W tym okresie przejściowym potrzeba wielu osób, które społecznie będą temu projektowi pomagać – dodał Kowalski.

  – Jest bardzo wiele rzeczy, w których można pomagać Rzeczypospolitej. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie będę mógł dalej pracować dla Polski – dodał Janusz Kowalski.

  Za taką pomoc Rzeczypospolita powinna panu podziękować!

  https://ngopole.pl/2015/12/11/janusz-kowalski-zakonczyl-misje-jak-wiceprezydent-opola/

Komentarze są zamknięte