Co trzeci uczeń w wieku 6-8 lat ma wadę postawy

Autor Obywatelski

Co trzeci uczeń w wiekuewolucja-wada-kregoslup-sylwetka-fotolia 6-8 lat ma wadę postawy, a co piąty nie uczestniczy w żadnych zajęciach ruchowych po szkole. Pomocy ortopedów i chirurgów wymaga aż 41 proc. uczniów.

Studenci Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przeprowadzili pilotażowe badania. W analizie badawczej udział wzięli uczniowie z kilkunastu szkół w mieście. Studenci obserwowali postawę ciała, stopy oraz krzywizny kręgosłupa.

Wyniki pokazały, że dzieciom brakuje ruchu, co może prowadzić do różnych patologii kręgosłupa. Według studentów prowadzących badania dobrym pomysłem w walce z tym problemem może być nauka pływania, która zwalcza różne schorzenia kręgosłupa lub jazda na rowerze. Z nadwagą i otyłością miało problem 42 proc. przebadanych uczniów.

Kolejnym problemem jest nieprawidłowa postawa. Odstające łopatki, płaskostopie i ściągnięte barki to sygnał dla rodzica, że dziecko ma problem – dotyczyło to 31 proc. badanych. Wady postawy są najczęściej spowodowane ciężkimi tornistrami oraz spędzaniem długich godzin przy komputerze w złej pozycji. Zaniedbanie wymienionych patologii postawy może w skrajnych przypadkach prowadzić do problemów z oddychaniem czy zaburzenia pracy serca.

kurier pap

Komentarze są zamknięte