Patryk Jaki komentuje Kongres Sędziów Polskich

Autor Obywatelski

– Mówicie państwo o npobraneiezależności sędziów. To wystarczy posłuchać wystąpień na wczorajszym Kongresie, one były przesycone retoryką antypisowską. Proszę sobie teraz wyobrazić, że taki sędzia osądza członka PiS i jeszcze jest sędzią karnym. No to się w głowie nie mieści! – mówił wzburzony wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w TVP Info.
– Gdzie jest wasza niezależność, gdzie jest wasza niezawisłość? – pytał. – Dlaczego nie mam szacunku do niektórych ważnych prawników? Jeżeli jakiś prawnik odkupuje od starszej kobiety za 50 złotych majątek warty kilkanaście milionów i jeszcze potem bezczelnie żąda 5 milionów, to chcę powiedzieć, że nie będę miał szacunku dla takiego prawnika – mówił Jaki.

– Jeden z powodów, dla których wszedłem do polityki, to głęboka krzywda wyrządzana zwykłym ludziom przez wymiar sprawiedliwości. Po 1989 r. była grupa, która kompletnie niezweryfikowana przeszła do III RP. Ludzie, którzy wydawali w okresie PRL wyroki śmierci, również świetnie się mieli w III RP. Bijemy się o to, żeby sądownictwo wyglądało inaczej – mówił Patryk Jaki.

– Sędziowie nas nienawidzą, te elity sędziowskie, szczególnie dlatego, że chcemy wprowadzić normalne kryteria awansu dla młodych sędziów – dodał wiceminister sprawiedliwości.

Kongres Sędziów Polskich w Warszawie
Do przekazania nadzoru administracyjnego nad sądami I prezesowi SN – wezwali uczestnicy nadzwyczajnego Kongresu Sędziów Polskich. Wyrazili też sprzeciw wobec „arbitralnej odmowy” powołania przez prezydenta kandydatów na sędziów przedstawionych przez Krajową Radę Sądownictwa.

Sędziowie zgromadzeni w sobotę w Warszawie na nadzwyczajnym Kongresie wezwali też do „poszanowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego i ich publikowania”. Kwestiom tym poświęcono dwie z trzech przyjętych podczas kongresu uchwał.

W uchwale, w której wyrażono sprzeciw wobec odmowy powołania przez prezydenta kandydatów na sędziów przedstawionych przez KRS, stwierdzono też, że „takie działania prezydenta stanowią krok do upolitycznienia funkcji sędziego oraz ograniczenia niezawisłości sędziowskiej”.

Przed dwoma miesiącami Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie prezydenta nie zawiera uzasadnienia – informowała wówczas KRS. W piątek prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami KRS i – jak poinformowała prezydencka kancelaria – m.in. podkreślił konieczność zwiększenia jawności procedury powoływania sędziów.

TVP Info

Komentarze są zamknięte