Postępowanie dyscyplinarne wobec adwokatów. Których? Nie wiadomo.

Autor Obywatelski

Pierwszy zareprywatyzacja-biuro-nieruchomosci-warszawa.t.gzelstępca rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wszczął postępowanie dyscyplinarne dot. udziału adwokatów w tzw. sprawie reprywatyzacyjnej.Od końca sierpnia prowadzone było postępowanie wyjaśniające wobec jednego z adwokatów, wszczęte po doniesieniach medialnych. Jak poinformował rzecznik dyscyplinarny Rady mec. Krzysztof Wąsowski, decyzja o tym, by wszcząć postępowanie dyscyplinarne w sprawie, a nie wobec konkretnego adwokata, wiąże się z tym, że ORA chce sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości i kogo one dotyczyły.

„Procedura związana z postępowaniem dyscyplinarnym pozwala nam też domagać się od wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek informacje lub dokumenty, do ich przekazania” – dodał. Jak sprecyzował, chodzi m.in. o prokuraturę i Urząd m.st. Warszawy.

Dopytywany, o ilu adwokatów może chodzić, odpowiedział, że „nie wiadomo”. „Jednym z pierwszych ruchów będzie skierowanie wniosku do miasta, żeby nas poinformowało, ile było tego typu postępowań reprywatyzacyjnych; kto w jakich czynnościach, w jakich postępowaniach uczestniczył. Chodzi nam oczywiście o adwokatów” – powiedział.

„Zależy nam na oczyszczeniu dobrego imienia adwokatów. Nie chce mi się wierzyć, by wszyscy adwokaci, którzy pracowali przy tego typu transakcjach, postępowaniach reprywatyzacyjnych, byli nieuczciwi. Chcemy wiedzieć, czy były jakieś nieprawidłowości, nieuczciwości” – dodał Wąsowski.

Zaznaczył, że celem rzecznika dyscyplinarnego ORA jest to, by jak najszybciej wyjaśnić sprawę. „Wszystko zależy od tego, czy dostaniemy dokumentację od miasta i organów ścigania i ile tej dokumentacji będzie” – podkreślił Wąsowski. Dodał, że w razie konieczności powoła zespół, który zajmie się m.in. analizą dokumentacji.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte