Od września zmiany w prawie pracy

Autor Obywatelski

Pierwszego wrześ6LZktkqTURBXy83YmNkOTNmYWY4NDBhMmViNzA4Yjk2NjA3M2ZhNmE0Yi5qcGVnk5UDACPNA-jNAjKTBc0DFM0BvJUH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzE0MGIxY2ZlN2YwYWM1MmVkYzAxMGQ3MDk3OGU4NGJlLnBuZwDCAAnia czekają nas zmiany w prawie pracy. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej tłumaczy, że chce dbać nie tylko o dostępność pracy, ale także jej jakość.
„Zmiany dają gwarancję legalnego zatrudnienia, a co się z tym wiąże, bezpieczeństwo i komfort pracy dla pracowników„ – ocenia, cytowana w komunikacie MRPiPS, szefowa resortu Elżbieta Rafalska. „Teraz, gdy poprawia się sytuacja na rynku pracy, chcemy dbać nie tylko o jej dostępność, ale i o jakość” – podkreśla minister Rafalska.

Walka z „syndromem pierwszej dniówki”

Obowiązujące dotychczas przepisy pozwalają pracodawcy na dopełnienie formalności związanych z umową do końca pierwszego dnia pracy. Pozwala to na ich odwlekanie, a w przypadku kontroli na tłumaczenie, że pracownik jest zatrudniony dopiero pierwszy dzień, a ustawowy termin jeszcze nie minął. W ocenie PIP tzw. „syndrom pierwszej dniówki” to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Kurier PAP

Komentarze są zamknięte