Kędzierzyn-Koźle: partnerstwo z Prerovem „jakieś takie…”

Autor Obywatelski1

Jakiś czas tem140px-POL_Kędzierzyn-Koźle_COA.svgu zapytałem władze Kędzierzyna-Koźla o współpracę z partnerskim miastem Prerov z Republiki Czeskiej. Choćby w ramach Euroregionu „Pradziad”.Okazuje się, że współpraca istnieje… ale „jakaś taka”. Zresztą Jarosław Jurkowski nie odpowiedział nam na pytanie „na czym polega partnerstwo z gminą Prerov”. Chodziło nam o konkrety. Sprytnie zaczął pisać nam o współpracy z  niemieckim powiatem Hohenloe. Zresztą z tej współpracy także niewiele wynika. A wracając do Prerova, to okazuje się, że delegacja tzw. „samorządowców” uczestniczyła w Dniach Prerova. Dlaczego nie młodzież lub emeryci na koszt miasta nie pojechali do Prerova? Oto odpowiedzi jakich udzielił nam Jarosław Jurkowski rzecznik prasowy urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Sz.P.
Wiktor Sobierajski
Niezależna Gazeta Obywatelska Opole

Odpowiadając na zadane przez Pana pytania:
1. Proszę o informację, jakie projekty kulturalne i sportowe zostały zrealizowane przez Urząd Miasta K-K w latach 2007-2013 z funduszu Euroregionu „Pradziad”. Proszę o podanie konkretnych kwot na realizację poszczególnych zadań, jakie zostały pozyskane z Euroregionu „Pradziad”. W ilu projektach brała udział gmina partnerska Prerov z Republiki Czeskiej?
Odpowiedź znajduje się w załączonym pliku. Ponadto Prerov był jednym z partnerów Kędzierzyna-Koźla w projekcie Citywalk (ścieżki turystyczne).

2. Jakie projekty kulturalne i sportowe zostały zrealizowane lub będą realizowane w latach 2014-2020 z funduszu „Euroregionu Pradziad”?
Formalnie program dopiero ruszył. Odbył się dotąd jeden nabór, w którym gmina Kędzierzyn-Koźle złożyła projekt, ale Prerov nie jest w nim partnerem. W kolejnych naborach udział czeskiego miasta jako partnera w staraniach o środki unijne jest bardzo prawdopodobny.
3. Do ilu projektów została zaproszona gmina partnerska Prerov?
W obecnej perspektywie finansowej jeszcze do żadnego (był jeden nabór).

4. Na czym polega „partnerstwo” z gminą Prerov? Czy jest ono podobne do tego z niemieckim Hohenlohe, które polega na nieustannych wizytach i rewizytach samorządowców obu samorządów?
Gmina Kędzierzyn-Koźle nie ma podpisanej umowy partnerskiej z powiatem Hohenlohe. A współpraca z wchodzącą w jego skład gminą Oehringen nie polega – jak Pan to ujął – „na nieustannych wizytach i rewizytach samorządowców”, chyba że jedna wizyta ROCZNIE z jednej lub drugiej strony równa się „nieustannie”. Prócz samorządowców w spotkaniach partnerskich brali też udział dyrektorzy placówek oświatowych. Każdy taki wyjazd jest też okazją do poznania realiów funkcjonowania nie tylko samorządów, ale i zwykłych mieszkańców, organizacji imprez masowych, a nawet wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Partnerstwo z gminą Prerov polega m.in. na wspólnej realizacji projektów unijnych. W tej kadencji samorządowcy obu gmin spotkali się tylko raz, kiedy to w ubiegłym roku delegacja z Kędzierzyna-Koźla uczestniczyła w Dniach Miasta Prerova.

Z poważaniem
Jarosław Jurkowski
UM Kędzierzyn-Koźle

  1. Han Solo
    | ID: 52df0a78 | #1

    Panie dziennikarzu, to miasto nazywa się Przerów. Posługujmy się językiem polskim. Chyba że Pan pisze też o Parisie, Londonie i New Yorku.

Komentarze są zamknięte