Budujemy pomnik Orląt Opolskich!!!

Autor Obywatelski3

kamienie g.sw anna– Temat od ćwierćwiecza nie może doczekać się rozwiązania. Chodzi o pomnik poświęcony „Orlętom Opolskim” czyli siedmiu kadetom II RP, który polegli w III Powstaniu Śląskim w okolicach Góry św. Anny. (W załączeniu przesyłam materiały archiwalne związane z tą sprawą). Imię jednego z kadetów – Zygmunta Kuczyńskiego, który pochowany jest w Starej Kuźni nosi szkoła podstawowa nr 12 w Koźlu. Z roku na rok kurczy się środowisko kadeckie, które wyczerpało wszelkie możliwości jakimi dysponowało.

Liczą, że nowa władza wojewódzka coś w tej sprawie pomoże. Ale przychodzi to z ogromnymi oporami. Sprawę na Opolszczyźnie pilotuje m.in. inż. Mieczysław Kuleszyński z Koźla i Janusz Przybyszewski z Opola . W tym roku obchody Dnia Kadeta rozpoczęły się w Gogolinie, w miejscu gdzie od 25 lat składowane są kamienne głazy do budowy tego pomnika. Byli tam jedyni „prawdziwi” kadeci z Akademickiego Liceum Korpusu Kadetów z Łysej Góry oraz Strzelcy z Kędzierzyna-Koźla. Może Wasza redakcja, jako gazeta o prominencji patriotycznej spróbowała by ruszyć ten temat w formie patronatu – napisał do naszej redakcji Bogusław Rogowski, doskonale znany w środowisku Kędzierzyna-Koźla patriota, walczący o pamięć bohaterów II RP.

Warto dodać, że najbliższy Dzień Kadeta, ustanowiony przez marszałka Piłsudskiego w 1930 roku odbędzie 21 maja 2017 roku. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela w tej sprawie M. Kuleszyński prezes Fundacji Orląt Opolskich pod nr tel.785237276.

Wiktor Sobierajski

cropped-ngopole-icon.pngRedakcja ngopole.pl obejmuje patronat medialny nad akcją, która ma doprowadzić do powstania pomnika w jak najkrótszym czasie.

 1. svatopluk
  | ID: a03f6a41 | #1

  Czego szukali na Górnym Śląsku?

 2. Jarpako
  | ID: c51ab9b8 | #2

  @svatopluk
  Szukali swojego domu, który twoi pobratymcy chcieli im ukraść.

 3. svatopluk
  | ID: 11347ad3 | #3

  Chcieli moim przodkom zabrać dom?
  Ci ochotnicy z poza regionu (wszystko jedno czy z Polski czy z Niemiec) tylko zaognili sytuację.

Komentarze są zamknięte