W weekendy wyższa opłata parkingowa nielegalna

Autor Obywatelski

parking_ddelmanowiczPobieranie w Augustowie (Podlaskie) opłat za parkowanie w soboty jest niezgodne z prawem – orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił tym samym zaskarżone orzeczenie WSA w Białymstoku i stwierdził nieważność części uchwały augustowskich radnych.

Augustów to miasto turystyczne, gdzie przede wszystkim w okresie letnim ruch w weekendy jest wzmożony. Opłaty za parkowanie w centrum obowiązują od blisko dwóch lat, pobierane są przez sześć dni w tygodniu, nie tylko od poniedziałku do piątku, ale i w soboty. Godzina parkowania kosztuje 1 zł, przy czym w okresie wakacyjnym – od czerwca do końca września – opłata jest dwa razy wyższa.

Przed rokiem skargę na uchwałę o płatnym parkowaniu w mieście napisała do radnych augustowska prokuratura rejonowa. Zwróciła uwagę, że w ustawie o drogach publicznych jest zapis o tym, iż opłaty pobierane są za postój w strefie płatnego parkowania „w określone dni robocze”. A – w ocenie prokuratury powołującej się m.in. na wyroki niektórych wojewódzkich sądów administracyjnych i uchwałę NSA – soboty za dzień roboczy uznać nie można.

NSA w swoim wtorkowym orzeczeniu przyznał rację prokuraturze.

źródło: www.kurier.pap.pl
foto: D.Delmanowicz

Komentarze są zamknięte