Adam Słomka: Wolnoć Tomku w swoim domku

Redaktor1

Pakt_RibbentropMolotow_3506902Rosyjskie MSZ domaga się przeprosin za rzekome zniszczenie monumentu na cmentarzu wojennym Armii Czerwonej we Wrocławiu. Rosyjskie władze są znane z tego, że posuwają się do wywoływania zdarzeń dających im pretekst do propagandowej reakcji. Nie zdziwiłbym się, gdyby za ewentualnym zniszczeniem obelisku we Wrocławiu stały „zielone ludziki”.

Jest faktem, że w krajach z chrześcijańską większością status grobu człowieka jest czymś istotnym, ważnym … a mogiła ludzka jest w zasadzie jednym z ważnych elementów cywilizacyjnych łączących nas z Zachodem. Uszkodzenie pomnika nagrobnego w Polsce jest – niezależnie od sympatii politycznych – traktowane jako czyn wysoce naganny, a wręcz obrzydliwy i dotknięty społecznym ostracyzmem.

Tak się jednak składa, że to Rosja nie szanuje cmentarzy, a w czasach ZSRR na wielu wybudowano drogi lub nawet zrównano je całkowicie z ziemią. Miliony Polaków wywiezionych na Syberię nie miało nawet żadnej mogiły. Reakcja rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych tak naprawdę jest skierowana do własnych obywateli, aby przekonać Rosjan do nieistniejącej rzeczywistości, tj. sprowadzenia kwestii likwidacji w Polsce totalitarnych „pamiątek” do rzekomej woli likwidacji cmentarzy wojennych Armii Czerwonej. Zatem podkreślamy, że mogiły wojenne są na naszym terytorium całkowicie bezpieczne i otoczone właściwą opieką. Warto wspomnieć, że mogiły żołnierzy wojsk III Rzeszy są w Polsce równie bezpieczne – m.in. cmentarz w Siemianowicach Śląskich, gdzie pochowano szczątki ponad 20 tys. Niemców z grobów na terenie województw śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Z zadowoleniem przyjmujemy jednak zmianę rosyjskiej narracji i odnotowanie przez MSZ Federacji Rosyjskiej kwestii zrównania totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego. Przypominamy, że w „Czarnej księdze komunizmu” (fr. Le Livre noir du communisme. Crimes, terreur, répression) Stéphane Courtois (francuski historyk, dyrektor badań naukowych Centre national de la recherche scientifique i uniwersytetu Paris X Nanterre, profesor Katolickiego Instytutu Studiów Wyższych w La Roche-sur-Yon) określił ofiary komunistycznych armii na 94 mln osób (1) – czyli czterokrotnie więcej niż przyniósł nazizm.

Przypominamy MSZ Rosji, że:

– 23 sierpnia 1939 roku ZSRR stała się sojusznikiem III Rzeszy. Pakt Stalin – Hitler stanowił, że kraje bałtyckie: (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR. Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Strona radziecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią.

– 17 września 1939 roku ZSRR złamała zawarty z II RP pakt o nieagresji z 1932 roku. Ponadto ambasador niemiecki w Moskwie Friedrich-Werner von der Schulenburg 16 września o godz. 18 przybył do siedziby Waczesława Mołotowa, by domagać się, zgodnie z instrukcją Ribbentropa, natychmiastowego uderzenia na Polskę. Była to jego kolejna od wybuchu wojny interwencja w tej sprawie. Schulenburg meldował: „Mołotow oświadczył, że wystąpienie zbrojne Związku Sowieckiego nastąpi zaraz, być może nawet jutro (…) Stalin przyjął mnie o drugiej w nocy w obecności Mołotowa i Woroszyłowa i oświadczył, że Armia Czerwona przekroczy dziś rano o godzinie szóstej granicę sowiecką na całej długości od Połocka do Kamieńca Podolskiego. Dla uniknięcia nieporozumień prosił usilnie, aby lotnictwo niemieckie od dzisiaj nie przekraczało na wschód linii Białystok-Brześć-Lwów. Samoloty sowieckie rozpoczną już dzisiaj bombardowanie terenów na wschód od Lwowa (2) .”

– Rosja i Niemcy zawarły traktat o granicach i przyjaźni III Rzesza – ZSRR w dniu 28 września 1939 po kapitulacji Warszawy, u schyłku działań wojennych w konsekwencji agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę. Nazywany także II paktem Ribbentrop – Mołotow, ponieważ został podpisany przez te same osoby co pakt pierwszy (Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow) oraz miał taki sam charakter stanowiąc jego bezpośrednią kontynuację. Jedynie mała treść ustaleń tego traktatu została podana do wiadomości publicznej; większość tekstu (trzy tajne protokoły) została utajniona. Uporządkowane zostały kwestie terytorialne między agresorami: województwo lubelskie oraz wschodnia część województwa warszawskiego – terytoria, które według ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow (Hitler – Stalin) miały się znaleźć w sowieckiej sferze wpływów zostały przeniesione do strefy niemieckiej, zaś by zrekompensować ZSRR ten ubytek, tajny protokół do traktatu przekazywał Litwę do strefy wpływów sowieckich. Po ultimatum ZSRR z czerwca 1940 i okupacji Litwy przez Armię Czerwoną została ona anektowana przez ZSRR jako Litewska SRR, wraz z Łotwą i Estonią. Na żądanie Stalina Hitler musiał zrezygnować z koncepcji powołania szczątkowego państwa polskiego na okupowanych terytoriach, a strony wbrew prawu międzynarodowemu (konwencja haska IV z 1907 r.) dokonały wytyczenia granicy niemiecko-sowieckiej na okupowanym wojskowo terytorium Polski. Kolejny tajny protokół odnosił się do kwestii polskiej i głosił, że obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu. Stało się to podstawą do wzajemnej współpracy między służbami specjalnymi obu krajów, która przybrała na przełomie 1939 i 1940 formułę czterech wspólnych konferencji Gestapo-NKWD.

Na podstawie tylko w/w argumentów wypada uznać, że 600 tys. poległych żołnierzy Armii Czerwonej na polskim terytorium – o czym przypomina MSZ Rosji – stanowi dla Polaków jedynie daną statystyczną, podobnie do porównywalnej liczby poległych z Wehrmachtu i Waffen SS. Nie ma dla nas żadnej różnicy czy poległym był „Hans” czy „Iwan” albowiem „zwykłych żołnierzy” nikt do Polski nie zapraszał – szczególnie w sojuszu III Rzeszy i ZSRR z lat 1939-41. Za śmierć „Hansa” i „Iwana” odpowiedzialne są ówczesne władze Niemiec i Rosji, które przez porozumienie z 23 sierpnia 1939 roku i jego praktyczną realizację doprowadziły do wywołania ostatniej wojny światowej. Zupełnie nie wiadomo również kogo miała wyzwalać Armia Czerwona w Finlandii w 1939 roku …

Reasumując. Szanując mogiły okupantów z Armii Czerwonej i Wehrmachtu domagamy się szacunku dla ofiar ZSRR i III Rzeszy. Stanowisko MSZ Rosji w sprawie likwidacji w Polsce „totalitarnych pamiątek” musi mieć jakieś podstawy, których dziś nie dostrzegamy. Zatem zlikwidujemy na naszym terytorium wszystkie okupacyjne pamiątki bez względu na rosyjskie stanowisko, które wkracza w suwerenne prawa państwa polskiego.

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
poseł na Sejm RP I,II,III kadencji,
więzień polityczny PRL

***

(1)Polskie wydanie (1. wydanie z 10 maja, 1999): Stéphane Courtois, Nicolas Werth, Jean-Louis Panné, Andrzej Paczkowski, Karel Bartošek, Jean-Louis Margolin Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania ISBN 83-7180-326-5 .
(2) J. Łojek, Agresja 17 września 1939, s. 71.
dotyczy:

http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/rosja-chce-przeprosin-od-polski-chodzi-o-wroclawski-cmentarz/5n3xhd

 1. Eleonora
  | ID: 26e7d6ec | #1

  „Jest faktem, że w krajach z chrześcijańską większością status grobu człowieka jest czymś istotnym, ważnym … a mogiła ludzka jest w zasadzie jednym z ważnych elementów cywilizacyjnych łączących nas z Zachodem.”

  hehheh, dla przypomnienia panu Słomce.

  „Przepychanki po manifestacji pod pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu”

  Stojący przy sądeckich Alejach Wolności pomnik jest jednym z ostatnich tego typu obiektów w Małopolsce. Walka o to by zburzyć monumet – a szczątki żołnierzy radzieckich przenieść w inne miejsce – trwa od wielu lat. Jak dotąd bezskutecznie. Oficjalne przygotowania do ekshumacji szczątków żołnierzy – wojewoda małopolski rozpoczął wiosną tego roku. Ale zablokowała je na kilka miesięcy strona rosyjska. Ostatecznie jednak wojewoda zapowiedział, że ekshumacja zostanie przeprowadzona wiosną przyłszego roku.

  http://www.program7.pl/wp-content/uploads/2014/10/IMG_5107-300×200.jpg

Komentarze są zamknięte