NGO Kędzierzyn-Koźle: 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kran z wodąTegoroczna edycja obchodzona jest pod hasłem „Woda i Praca”. Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak cennym jest ona surowcem, a ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Dzień Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie i pogłębić szacunek do wody, która tak często jest marnotrawiona. Eksperci ONZ oceniają, że zasoby wody pitnej w skali globu wynoszą aktualnie mniej niż 0,1 proc. Ponad miliard ludzi na świecie nie ma stałego dostępu do czystej wody pitnej. Dużym problemem jest też wzrost zanieczyszczeń. Woda pitna staje się więc na świecie dobrem deficytowym.

– Miasto Kędzierzyn-Koźle położone jest na głównym zbiorniku wody podziemnej subniecka kędzierzyńsko-głubczycka GZWP 332, dzięki czemu mieszkańcom naszego miasta nie grozi deficyt wody – mówi Barbara Ermisch-Lipniacka, prezes zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu. – Niemniej jednak rozpatrując ogólny problem zasobów naturalnych wody i miejsca, jakie Polska zajmuje pod tym względem na świecie, musimy pamiętać o świadomym, mądrym i oszczędnym korzystaniu z daru, jakim jest woda. Jest to bowiem niezmiernie ważne dziś, jak również w bliskiej lub dalekiej przyszłości – dodaje.

Niewielu Polaków zdaje sobie również sprawę z tego, że u nas także znaleźć można miasta, które cierpią z powodu niedostatku wody. Przeraża fakt, iż zasoby wody pitnej na jednego mieszkańca w naszym kraju są niemal takie same, jak w Egipcie – Polska posiada najmniej zasobów wody na tle zarówno krajów amerykańskich, jak i europejskich.

Walory zdrowotne jak i smakowe kędzierzyńsko-kozielskiej wody gwarantuje źródło jej pochodzenia, a mianowicie zasoby obszarów wodonośnych trzecio- i czwartorzędowych wydobywanych ze studni głębinowych znajdujących się na terenie naszego miasta, o głębokości około 100 m pod poziomem terenu. Wody te zawierają w swoim składzie wiele cennych dla zdrowia minerałów, ze szczególnym udziałem wapnia i magnezu.

– Wystarczy zatem odkręcić w swoim domu kran, aby pobrana z niego woda mogła ugasić nasze pragnienie i być kluczem do naszego zdrowia. Woda nasza to produkt wysokiej jakości, w każdym przypadku odpowiadający normom polskim, dyrektywie Unii Europejskiej oraz wytycznym Światowej Organizacji Zdrowia – zapewnia Barbara Ermisch-Lipniacka.

Dzienne zużycie wody przez człowieka to około 200 litrów, z czego tylko 20 przeznaczonych jest do picia i sporządzenia posiłku. Reszta zarezerwowana jest do higieny, prania, spłukiwania toalet czy podlewania roślin. Znaczna ilość marnowana jest przy pomocy cieknących kranów czy zepsutej spłuczki. Dlatego tak ważne jest jej szanowanie, a sposobów na zaoszczędzenie jest mnóstwo. Przede wszystkim trzeba zacząć od naprawienia cieknących urządzeń, następnie należy zaś przejść do wprowadzenia zmian w nawykach i przyzwyczajeniach. Wystarczy, że podczas mycia zębów zakręci się kran lub codzienne wizyty pod prysznicem skróci o 60 sekund. Dobrym patentem jest także zainstalowanie tzw. oszczędnych spłuczek, które wysoce redukują zużycie wody. Znaczna ilość wody wykorzystywana jest również w ogrodzie – do pielęgnacji roślin czy trawników. W tym przypadku najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowy licznik lub pomyśleć o możliwości zagospodarowania i wykorzystania wody deszczowej. Wprowadzenie zmian w codziennym gospodarowaniu wodą nie tylko pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków, ale przede wszystkim pomoże walczyć z niedoborem wody na Zielonej Planecie. Każdy powinien ją cenić i szanować, a jej wykorzystywanie powinno być świadome i z myślą o przyszłych pokoleniach.

Wiktor Sobierajski za www.kedzierzynkozle.pl

Komentarze są zamknięte