Czym jest lalizm ?

Autor Obywatelski

mowa_cialaPoniższy tekst jest efektem współpracy NGO z Akademią Mowy Ciała, portalem zajmującym się tą właśnie dziedziną nauki.

 Lalizm pochodzi od angielskich liter LAL, czyli „Lies about lieing” (kłamstwa na temat kłamania) i jest promowanym przez nas terminem odnoszącym się do pewnych mitów, które narosły wobec mowy ciała a także psychologii jako dziedziny nauki. Jeśli czytasz Akademię Mowy Ciała regularnie to wiesz, że w miarę możliwości staramy się obalać pewne informacje, które według naszej wiedzy są nieprawdziwe. Świadczy o tym przykładowo fakt pisania o micie Mehrabiana.

Przy każdej przeprowadzanej przez nas (na podstawie filmików) analizie zachowania widać, że staramy się pokazać pewne elementy, podpowiedzieć, pomóc zrozumieć. Nigdy nie twierdziliśmy, że wiemy coś na pewno. Psychologia jest bowiem nauką bardzo płynną i coś, co może być uznawane za pewnik, za 10 lat już będzie jedynie mitem. Dlatego możemy pokazywać gesty, próbować tłumaczyć, dlaczego uznajemy dany gest za pojawienie się poszczególnych emocji.

Dajemy sobie jednak trochę marginesu, by pewne rzeczy zostały dostrzeżone przez Ciebie. Jeśli pojawiła się analiza, gdzie piłkarz przez kilka minut wykonuje ciągłe ruchy uspokajające, to pokażemy Ci parę z nich – wytłumaczymy jak działają, postaramy się znaleźć przyczynę. Reszta jednak należy do Ciebie.

Kłamstwa na temat kłamania – nie u nas.

AMC

Komentarze są zamknięte