Abp Kyrillos: „Islamiści biorą odwet na nas, chrześcijanach” Pomóż wierzącym w Egipcie!

Redaktor Obywatelski

egipt zamieszki you tube„Islamiści biorą odwet na nas, chrześcijanach” – powiedział koptyjsko-katolicki biskup Kyrillos William Samaan z Asjut. Biskup Kyrillos skomentował dla Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie najnowsze ataki islamistów na chrześcijan i chrześcijańskie instytucje w Egipcie.

Biskup między innymi odniósł się do wydarzeń w miastach: Sohag, Fayoum i Beni Suef i na Półwyspie Synaj, gdzie kościoły zostały zaatakowane przez islamistów, co zagrazało życiu wielu chrześcijan. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.

W miejscowości Sohag islamscy ekstremiści wywiesili czarną flagę Al-Kaidy na kościele. Lider Al-Kaidy, Ayman al-Zawahiri oskarżył chrześcijan z Egiptu, że wraz z wojskiem i siłami reżimu Mubaraka, są współodpowiedzialni za obalenie głowy państwa Mohameda Morsiego, do którego doszło 3 lipca bieżącego roku.

„To jest oczywiście absurd. 33 mln. Egipcjan domagało się jego rezygnacji. My chrześcijanie nie byliśmy jedynymi, którzy demonstrowali przeciwko Mursiemu” – powiedział bp Kyrillos. W świetle obecnej sytuacji, w zakresie bezpieczeństwa, Biskup martwi się, ale nie chce podejmować jakichkolwiek kroków prawnych. „Policja i inne organy państwa są obecnie zajęte utrzymaniem islamistów pod kontrolą.”

Biskup podkreślił jednak, że nastawienie do chrześcijan w Egipcie bardzo zmieniło się, od upadku Mursiego. „Czujemy, że Egipt znowu jest naszym domem” – powiedział bp Kyrillos. Biskup chciał podkreślić, że niechrześcijańscy publicyści mogliby teraz przemówić w imieniu chrześcijan, podkreślając, że nie można oczekiwać od nich płacenia tak wielkiej ceny za demokratyzację. Biskup zauważył także pozytywny symbol, że w Asjut czy Sohag, umiarkowani muzułmanie bronili kościołów chrześcijańskich przed demonstrującymi islamistami. „To jest prawdziwy Egipt: chrześcijanie i muzułmanie są zjednoczeni” – kontynuował bp Kyrillos. Według niego, tegoroczne przesłanie papieża Franciszka na zakończenie Ramadanu zostało przyjęte bardzo pozytywnie. Po raz pierwszy papież wykorzystał okazję, aby osobiście zwrócić się do muzułmanów na całym świecie. W ubiegłych latach list w imieniu Papieża publikowała Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego.

abp_kyryllosBiskup skrytykował obalone Bractwo Muzułmańskie za odmowę przyjęcia pojednania oferowanego przez nowy rząd. „Problemem jest to, że nadal chcą mieć wyznaniowe państwo islamskie, mimo iż większość Egipcjan cieszy się, że do tego nie doszło. Chcą państwa liberalnego” – twierdzi biskup Kyrillos. Powiedział, że zważywszy na powstanie nowej konstytucji jest to obiecujące. 50-osobowa komisja będzie wkrótce nowelizować konstytucję. Przedstawiciele egipskich chrześcijan, będą również brali udział w tych pracach. „Wszystkie grupy społeczne będą nad nią pracować. Jestem przekonany, że państwo i religia będą oddzielone, przecież ich mieszanie jest źródłem zła.”

Patriarcha Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadros II, głowa największego kościoła w Egipcie, w obliczu wznowionych napięć w poniedziałek, 12 sierpnia br. wydał oświadczenie, w celu uniknięcia dalszego rozlewu krwi. Według doniesień mediów Patriarcha zawiesił cotygodniowe audiencje w katedrze w Kairze w obawie przed atakami. Wcześniej 16 egipskich organizacji praw człowieka oskarżyło islamistów o podżeganie antychrześcijańskich nastrojów w Egipcie. Jednocześnie organizacje te skrytykowały brak wystarczających działań, w celu ochrony chrześcijańskich instytucji i samych chrześcijan.

 www.pokojdlaegiptu.pl , lz

Zachęcamy o włączenie się do akcji POKÓJ DLA EGIPTU.

ING Bank Śląski o/Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
z dopiskiem „POKÓJ DLA EGIPTU”

Pomoc Kościołowi w Potrzebie
ul. Wiertnicza 142
02-952 Warszawa

Z całego serca dziękujemy!

Komentarze są zamknięte