1 września – Opolanie pamiętają

Autor Obywatelski3

Olsztynek 6271 września, w 74. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej mieszkańcy naszego miasta oddali hołd poległym i pomordowanym w tym najtragiczniejszym konflikcie zbrojnym XX wieku. O godz. 19.00 pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta, kombatantów, żołnierzy i harcerzy. Po uroczystościach, nieopodal, w parku przy Pl. Wolności miało miejsce widowisko plenerowe, podczas którego prezentowane  były fragmenty filmów i archiwalnych nagrań radiowych z okresu wojny.

Opolanie mogli usłyszeć m.in. komunikat informujący o wkroczeniu Niemców do Polski 1 września 1939 roku, zajęciu Warszawy 28 września i ostatni rozkaz do żołnierzy, którzy wydał w dniu kapitulacji – 5 października 1939 r., gen. Franciszek Kleeberg.  Wyświetlono również fragmenty filmów ukazujących zdradziecki atak Armii Czerwonej w dniu 17 września.

W dalszej części przedstawione zostały losy polskich żołnierzy, którym udało się przedostać na zachód Europy, gdzie nadal walczyli, uczestnicząc w najcięższych bitwach. Szczególną uwagę poświęcono polskich żołnierzom – tułaczom, którzy po pakcie Majski-Sikorski, z najdalszych zakątków Rosji szli, by wraz z Armią Andersa opuścić nieludzką ziemię. To właśnie oni zdobyli wzgórze Monte Cassino.

Powstanie Warszawskie zostało ukazane przez pryzmat jego najmłodszych uczestników. Kilkunastoletnich dzieci – żołnierzy. To im, Małym Powstańcom, poświęcony został specjalny fragment widowiska.

Na zakończenie przypomniano, że choć dla naszych sojuszników wojna zakończyła się 8 maja 1945 roku, w Polsce żołnierze antykomunistycznego podziemia nadal walczyli o wolną Ojczyznę. Ostatni Polski partyzant zginął w 1963 roku, gdy wolny świat bawił się przy muzyce Beatelsów.

Autor: Karina Piechota

 1. Irena
  | ID: 6885ce0d | #1

  Opolanie pamiętają.Piękny przykład dla nas wszystkich.dziekuje . uczestnikom i organizatorom.Tak trzeba.

 2. JT
  | ID: 9e4a0569 | #2

  Trzeba zniszczyć Piramidę Kapitalizmu

  http://niezalezna.pl/45497-pis-popiera-postulaty-solidarnosci

 3. Anonim
  | ID: 47e979fe | #3

  Tak naprawdę Święto Żołnierzy Wyklętych powinno zostać ustanowione w rocznicę zamordowania w 1963 r. ostatniego z Niezłomnych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Komentarze są zamknięte