Z ostatniej chwili: Radni Opola nazwali Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Uchwała przeszła 14 głosami

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Rada Miasta OpolaRadni Miasta Opola zbiorą się w czwartek na sierpniowej Sesji Miasta Opola. Podejmą decyzję co z projektem obywatelskim pod którym podpisało się prawie 800 mieszkańców w sprawie nadania nazwy rondu Ofiar Ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Rządząca Klub PO jest przeciw. – Nie jesteśmy przeciw inicjatywie, natomiast lokalizacja nam się nie podoba, trudno na tym małym rondzie przy Placu Wolności dać tablicę i robić uroczystości – wyjaśnia NGO Zbigniew Kubalańca, szef Klubu PO w Radzie Miasta Opola. Szef klubu nie wykluczył, że w przyszłości może inną lokalizację zaproponuje dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa. Pod uchwałą podpisał się szef Klub Razem dla Opola Marcin Ociepa. Trójka radnych PiS i dwójka Solidarnej Polski nie wystarczy by uchwała przeszła. Inicjatywę obywatelską zainicjowała wraz z kresowiakami  Małgorzata Wilkos, która przypomina że opolscy radni poparli tylko inicjatywę Sejmiku Województwa Opolskiego i Zarządu Województwa ws montażu tablicy o rzezi wołyńskiej przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. – Z powodu braku inicjatywy władz miasta, w Opolu, w którym  30% mieszkańców ma kresowe korzenie, w 70 rocznicę „krwawej niedzieli” powstał projekt obywatelski – tłumaczy Wilkos i liczy na poparcie inicjatywy przez radnych.

Nie mniej to tylko jedna z uchwał jakie stoją przed radnymi. Nie zauważoną uchwałą jest zmiana w składzie kapituły honorowej  przyznającej tytuły Honorowych Obywateli Miasta. Zmarłego Władysław Cichalewskiego, zasłużonego obywatela miasta, rekomendowanego przez Klub Stop Korupcji w poprzedniej kadencji zastąpi opolski przedsiębiorca Rajner Szic, rekomendowany przez Klub PO. Władysław Cichalewski, to inicjator współpracy między Opolem a węgierskim Székesfehérvár. Zmarł 15 czerwca 2013 r. zginął tragicznie  w wypadku samochodowym. Cichalewski to wieloletni członek  Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J.Bema na Węgrzech, inicjator założenia i pierwszy prezes Klubu Polonia w Székesfehérvár. Cześć jego pamięci.

O innych uchwałach jakie podejmą radni można przeczytać pobierając porządek obrad Rady Miasta Opola, która rozpocznie się w 29 sierpnia w czwartek o godz. 10.00 (Porządek obrad XLVI sesji). Obrady są jawne i każdy mieszkaniec może wziąć udział.

Autor: Tomasz Kwiatek

PS: Z ostatniej chwili: Radni Opola nazwali Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Uchwała przeszła 14 głosami. Za rondem głosowali radni PiS, Razem dla Opola, Solidarnej Polski, części radnych PO. Z Klubu SLD zagłosował za uchwałą tylko Lucjusz Bilik, reszta się wstrzymała. Jedyny przeciwny uchwale był radny PO Dariusz Smagała.

  1. Irena
    | ID: 9104f5df | #3

    Warto zapamiętać nazwiska radnych i sposób ich głosowania.Podziękowania dla tych,którzy uszanowali pamięć Ofiar Ludobójstwa Na Wołyniu.

Komentarze są zamknięte